روزشمار دفاع مقدس
سال رخداد
1359
1359 در سي و يکمين روز، نيروهاي عراقي که خود را براي تهاجمي سنگين به خونين‌شهر آماده مي‌کردند، شهر را زير اتش شديد قرار داده، به تلاش خود براي تضعيف «ثابت قدمان» اين جبهه ادامه مي‌دادند. عراقي‌ها دور تا دور خونين‌شهر موضع گرفته بودند.
1359 خط اول دشمن در شهر عبارت بود از: اطراف مسجد امام صادق، اطراف کشتارگاه، راه‌آهن و شلمچه. پل خرمشهر همچنان در دست نيروهاي خودي بود. آبادان نيز زير آتش سنگين و مداوم بود. دشمن مواضع خود در جاده ماهشهر را تقويت کرده، کنترل سه راهي آبادان ـ ماهشهر را به دست گرفته بود و به باقي مانده اهالي آبادان اخطار مي‌کرد خود را تسليم کنند. اهواز نيز زير بمباران و آتش توپخانه دشمن بود.
1359 در جبهه سوسنگرد، جاده اهواز باز بود، ولي دشمن با استقرار 3 ستون نظامي در شمال، شرق و جنوب سوسنگرد، نيروهايش را تقويت کرده بود.
1359 در جبهه‌ مياني، رزمندگان اسلام طي عملياتي منطقه دالاهو را از اشغال دشمن آزاد کردند. در جبهه‌شمالي دو پايگاه دشمن در مريوان منهدم گرديد. در نقاط مختلف جبهه شمالي نيروهاي ضدانقلاب تجمعات و تحرکاتي به نفع دشمن صورت دادند. هواپيماهاي دشمن نقاط صنعتي و مسکوني ماهشهر و اهواز و مسجد سليمان را بمباران کردند و خساراتي به بار آوردند. در جريان اين تجاوزات دو ميگ دشمن سرنگون شد. از سوي ديگر، جنگنده‌هاي ارتش جمهوري اسلامي مواضع، يگان‌ها و پايگاه‌هاي دشمن را در خرمشهر، اهواز، بستان، سيدصادق و هدف قرار دادند و خساراتي به نيروهاي دشمن وارد کردند. يک فروند اف ـ 4 به علت نقص فني در دزفول سقوط کرد.
1359 مسئولين جمهوري‌اسلامي همچنان بر رفع تجاوز نيروهاي عراقي به عنوان اولين اقدام در زمينه برقراري آتش‌بس تاکيد دارند. از سوي ديگر، تهاجم گسترده و غافلگيرانه ارتش عراق به جمهوري اسلامي به علت محاسبات غلط بغداد، نتوانست پس از گذشت يک ماه، اميدواري‌هاي اوليه عراق را در مورد تسخير شهرهايي چون خرمشهر، آبادان و اهواز محقق نمايد و رهبران ايران را به پذيرش خواسته‌هاي ارضي عراقي وادارد. عدم تحقق اين اهداف، عراقي‌ها را نگران نتيجه جنگ کرده است. از طرف ديگر، امريکايي‌ها همچنان اميد دارند فشارهاي ناشي از جنگ تأثير خود را بر رهبري و مردم جمهوري‌اسلامي وارد کرده، آنها را وادار به تغيير سياست‌ها و همچنين آزادي گروگان‌ها نمايند.
1359 در طول شب گذشته خرمشهر مورد شديدترين حملات توپخانه و موشک‌هاي آتشزاي دشمن قرار گرفت. مناطق مورد هدف، تمام نقاط شهر بدون هدف‌گيري خاص است. بازار خرمشهر دچار آتش‌سوزي شده است. مواضع دشمن دور تا دور شهر است. شب هنگام آتش توپخانه دشمن کاملا آشکار است و مي‌توان مواضع آنها را با هواپيما کوبيد.» علاوه بر اين، «درگيري و جنگ خانه به خانه در طول شب ادامه داشت. هنوز پل خرمشهر در دست نيروهاي خودي است.»
1359 به گزارش سپاه خوزستان: «دشمن آخر خيابان چهل متري (اطراف مسجد امام صادق (ع))، اطراف کشتارگاه، راه‌آهن و شلمچه مستقر است و ديگر برايش امکان پيشروي به داخل شهر وجود ندارد. از راه‌آهن 27 تانک و بلدوزر دشمن قابل رويت است. نيروهاي دشمن در عين در اختيار داشتن تجهيزات بسيار، روحيه‌اي ضعيف دارند. برعکس، نيروهاي خودي با روحيه‌اي بسيار قوي شهر را سنگربندي کرده‌اند.»
1359 دشمن امروز اقدام به تقويت نيرو کرد و تيپ 112 مرزي را که به منطقه رسيده بود، براي حفظ مناطق اشغال شده و آزادسازي نيروهاي هجومي به کار گرفت و با توجه به اهميت پيروزي در خرمشهر براي دشمن، به تيپ 33 ـ که فرماندهي عمليات خرمشهر را عهده‌دار بود ـ فشار آورد که سريع‌تر اشغال خرمشهر را به انجام رساند، اما عدم توان نيروهايش مانع تحقق اين خواسته است، براي همين، بنا به گفته يکي از فرماندهان گردان‌هاي نيروي ويژه‌ي کماندوئي دشمن، از لشکر 3 تقاضا مي‌شود براي کسب موفقيت بيشتر در انجام وظائف، فقط دو روز مهلت دهند. پس از موافقت فرماندهي دشمن، قرار شد عمليات در اولين ساعات روز 59/8/2 صورت پذيرد.»
1359 به هر صورت، دشمن در مدتي که تا زمان تک باقي بود، با ارجاي آتش و اقدامات ايذائي مانع از استراحت رزمندگان اسلام مي‌شد. از اين‌رو با خستگي فزايندة نيروها و حضور رو به افزايش و گسترده دشمن اميدي به حفظ خرمشهر نبود و شهر آخرين روزهاي آزادي خود را مي‌گذراند. شهر آبادان نيز همچنان زير آتش سنگين دشمن قرار دارد.
1359 «شب گذشته مقر نيروهاي اعزامي از تهران، در آبادان هدف قرار گرفت و 2 نفر از برادران شهيد شدند. دشمن مواضع خود را در جاده ماهشهر تقويت کرده است.» و «کنترل سه‌راهي آبادان ـ ماهشهر را به دست گرفته و به اهالي آبادان اخطار کرده قبل از نابودشدن خود را تسليم نمايند. عراقي‌ها اعلام کرده‌اند که صبح امروز موفق شده‌اند لوله نفتي را که از آبادان به ديگر نقاط ايران مي‌رود و 3 متر زيرزمين بوده، منفجر نمايند.»
1359 اهواز نيز امروز شاهد اجراي آتش و بمباران‌هاي متعدد هواپيماهاي دشمن بود. ستاد مشترک ارتش وضعيت جبهه سوسنگرد را صبح امروز چنين اعلام کرد: «يک ستون از نيروي دشمن در 6 کيلومتري قري دهلاويه در کوه‌هاي ااکبر مستقر شده است. يک ستون در محور سابله سوسنگرد مستقر است. يک ستون در قريه محمد سعودن در زير رودخانه کرخه‌کور مستقر است و تاکنون از سوي آنها به طرف سوسنگرد و جاده آسفالته تيراندازي نشده است.»
1359 گزارش سپاه سوسنگرد حاکي از «مشاهده نيروهاي دشمن در سبحانيه و استقرار توپخانه آن‌ها در ارتفاعات ا اکبر است»
1359 طبق اعلام شهرباني سوسنگرد: «امروز توپخانه و تعداد زيادي تانک و يک گردان از نيروهاي عراقي دامنه کوه ا اکبر (حاشيه رود کرخه) تا چند کيلومتري سوسنگرد را به تصرف خود درآوردند که بر اثر حملات پياپي هواپيماهاي خودي و توپخانه از پيشروي آنها جلوگيري شد.»
1359 طبق همين گزارش «از بستان تا دهلاويه در تصرف عراق است. در اين ناحيه درگيري زياد بوده است.» جبهه‌هاي مياني و شمالي مرکز اطلاعات سپاه غرب کشور ضمن جمع‌بندي وضعيت منطقه سرپل‌ذهاب، از کمبود مهمات، نيرو و دوربين ديده‌باني و همچنين عدم هماهنگي سپاه و ارتش، ضعف فرماندهي و نداشتن آموزش کافي گزارش داده است.
1359 سپاه غرب طي گزارشي، خبر از آمادگي ضدانقلاب براي حمله به پادگان بيونيج در منطقه کرند مي‌دهد. از سوي ديگر، «نيروهاي رزمنده عشاير و تکاوران فدائيان امام در 24 ساعت گذشته منطقه دالاهو را کاملاً به تصرف درآورده، و آن را از عناصر ضدانقلاب و مزدوران عراق پاک کرده‌اند.»
1359 سپاه غرب کشور اعلام کرد: « پيشمرگان مسلمان کرد طي عملياتي در منطقه مريوان دو پايگاه دشمن را منهدم کرده‌اند. از طرف ديگر، در مرز مريوان نيروهاي ضدانقلاب جايگزين عراقي‌ها شده‌اند.» همين منبع با هشدار نسبت به حمله ضدانقلاب و بستن جاده‌هاي ارتباطي پشت جبهه، خبر از تجمع نيروهاي ضدانقلاب در ده پسوه (شمال‌شرقي پيرانشهر) و قصد حمله آنها به يگان پسوه و پيرانشهر داده است.در همين گزارش آمده که: « تجمع ضدانقلاب در بوکان زياد است و سلاح‌هاي سنگين و ضدهوايي دارند و پيشمرگان حزب مهاباد هم به بوکان رفته‌اند.» «امروز در پيرانشهر افراد ملاحسني شيشه‌هاي مغازه‌ها را شکستند و افراد سپاه و ژاندارمري با توپ‌هايي که در ارتفاعات تمرچين مستقر است، پاسگاه حاجي‌عمران عراق را زير آتش گرفتند. در مهاباد امروز تظاهراتي از طرف شاخه غني بلوريان (منشعب از حزب دمکرات)» و شاخه‌اي از چريک‌هاي فدايي برگزار شد که حدود 1500 نفر در آن شرکت داشتند و به پشتيباني از جمهوري‌اسلامي و عليه آمريکا و عراق شعار مي‌دادند. طرفداران قاسملو و کومله با چوب و چماق به اين تظاهرات حمله کردند که 2 نفر از تظاهرکنندگان کشته شدند.
1359 نيروهاي ضدانقلاب در اطراف اروميه سنگر گرفته‌اند و احتمال درگيري وجود دارد. در شهر سلماس يک کاميون حاوي اسلحه و مهمات کشف شد.»
1359 ماهشهر: ساعت 11 امروز 5 ميگ عراقي با تجاوز به آسمان ماهشهر به بمباران تاسيسات اقتصادي و پتروشيمي پرداختند که با مقابله، آتشبارهاي ضدهوايي دو ميگ دشمن سقوط کرد.
1359 اهواز: ساعت 9/30 يک ميگ عراقي به چاه‌هاي بهره‌برداري نفت منصوريه حمله کرد و چندين راکت به اطراف چاه‌هاي نفت پرتاب نمود که يکي از راکت‌ها در نزديکي چاه شماره 1 عمل کرد. در ساعت 13 امروز نيز يک ميگ عراقي با حمله به اهواز، منطقه مسکوني امانيه و انبار سازمان آب و برق را هدف قرار داد.
1359 خرمشهر: جنگنده‌هاي نيروي هوايي ارتش امروز جاده کمربندي خرمشهر، پادگان دژ، اطراف گمرک و کشتارگاه خرمشهر را که در دست مزدوران صدام بود، هدف قرار داده، تلفات سنگيني به دشمن وارد کردند. همچنين نيروهاي عراقي در خاک عراق، روبروي ساحل آبادان هدف جنگنده‌هاي خودي قرار گرفتند.
1359 اهواز: دو فانتوم نيروي هوايي به واحدهاي دشمن مستقر در مقابل نيروگاه اتمي حمله کردند.
1359 بستان: حدود ساعت 15، چهار فانتوم در حرکت به طرف پاسگاه فکه مشاهده شدند و در ساعت 15/30 دو فانتوم با عبور از فراز محل استقرار نيروهاي عراقي در همين منطقه، آنها را با راکت هدف قرار دادند.
1359 دزفول: ساعت 20 امروز يک جت اف ـ 4 به علت نقص‌فني در دزفول سقوط کرد و خلبان آن سالم به زمين نشست.
1359 شمال غرب: به گزارش سپاه غرب کشور، بر اثر بمباران شديد هواپيماهاي خودي، پادگان سيد صادق به کلي از بين رفته و پادگان خرمال صدمه ديده است. همچنين انبار مهمات دشمن روبروي پيرانشهر، در خاک عراق، بمباران و منهدم شده است.
1359 اطلاعيه 214 ستاد مشترک ارتش : در عمليات روز جاري يکي از هواپيماهاي نيروي هوايي پس از انجام ماموريت در خاک عراق، دچار سانحه شد و در منطقه دزفول سقوط کرد که خلبان آن سالم است.
1359 اطلاعيه 218 ستاد مشترک ارتش : در عمليات امروز رزمندگان هوانيروز در جبهه‌هاي جنوب، 4 تانک، 6 خودرو و دو سنگر بزرگ نيروهاي عراق منهدم شد و تعدادي از مزدوران صدام به هلاکت رسيدند. در ساعت 13/35، دو ميگ عراقي با راکت و گلوله به مناطق مسکوني شمال‌غرب مسجد‌سليمان حمله کردند که تعدادي شهيد و مجروح شدند و به چند اتوبوس و اتومبيل خسارت وارد شد. در حمله هوايي مزدوران عراقي به بندر امام‌خميني دو ميگ عراقي در منطقه آبادان توسط رزمندگان سرنگون شد.
1359 بيانيه 94 ارتش عراق : نيروهاي مسلح ما ديشب و بامداد امروز خسارات زير را به دشمن وارد کردند. نيروي زميني: خسارات دشمن: 40 کشته، انهدام 10 خودرو، دو قبضه توپ و يک خودرو حامل موشک‌هاي لوله‌اي، به غنيمت گرفتن 2 دستگاه تانک چيفتن و يک نفربر زرهي سالم، سرنگوني يک فروند هواپيماي اف ـ 5 در جنوب. خسارات ما: 24 کشته، انهدام 3 دستگاه خودرو، 2 قبضه توپ، يک خودروي زرهي. نيروي هوايي: در ساعت 6/45 دو هواپيماي دشمن به حاج‌عمران حمله کردند و در ساعت 18 /11 دو هواپيما به شهر بغداد حمله کردند و هدفشان مناطق مسکوني بود که 8 نفر مجروح شدند. يک فروند هواپيماي دشمن در بغداد سرنگون گرديد. هواپيماهاي ما مواضع نظامي دشمن را در محور دزفول ـ ملاوي بمباران کردند. همچنين ايستگاه راه‌آهن منصوري و خط بندر‌شاهپور ـ اهواز بمباران گرديد. نيروي دريايي: واحدهاي دريايي ما به يک کشتي امداد دشمن در خورموسي حمله کردند و آن را غرق نمودند.
1359 بيانيه 95 ارتش عراق : خسارات وارده به نيروهاي ايراني: غرق شدن يک قايق جنگي در شط‌العرب، منفجر کردن مخازن نفت بين آبادان و شيخ بدير. هوايي: در ساعت 9/25، جنگنده‌هاي ايران به استان ميسان حمله کردند. بعدازظهر امروز جنگنده‌هاي عراقي مراکز نفت‌مسجد سليمان و مرکز پتروشيمي بندر‌ شاهپور را بمباران کردند.
1359 راديو آمريکا: زد و خورد در منطقه جنوب غرب ايران بر سر کنترل خونين‌شهر و آبادان ادامه دارد.
1359 بغداد اعلام کرد توپخانه و تجهيزات زرهي‌اش شهر آبادان را مورد حمله قرار داده‌اند، ولي تهران اعلام کرده که نيروهاي زميني عراق ناگزير به عقب‌نشيني شده‌اند. هر دو کشور اعلام کرده‌اند که جنگ تن به تن در خونين‌شهر ادامه دارد.
1359 راديو لندن: شهرهاي آبادان و خرمشهر همچنان تحت فشار شديد نيروهاي عراقي هستند. خبرگزاري عراق گزارش داد که نيروهاي اين کشور به دنبال يک نبرد سنگين، زندان مرکزي شهر را تصرف کرده‌اند و در اين نبرد جنگجويان ايراني تلفات سنگيني داده‌اند. بنا‌به گزارش مذکور نيروهاي عراقي قسمت اعظم جاده‌هاي اصلي منتهي به آبادان را به تصرف درآورده‌اند و از راه رسيدن آذوقه به شهر جلوگيري مي‌کنند.
1359 خبرگزاري رويتر: مقامات عراقي مي‌گويند حرکت نيروهاي عراقي براي تصرف شهرهاي ديگر خوزستان آغاز شده است. اما ايران اعلام داشته که نيروهاي عراقي را 7 کيلومتر عقب رانده است. بني‌صدر گفته تا تهاجم دشمن را در اين منطقه دفع نکند منطقه را ترک نخواهد کرد.
1359 خبرگزاري يونايتدپرس: بنابه گزارش‌ها شهر اهواز در محاصره نيروهاي عراقي است.
1359 مقامات عراقي گفتند: عراق سرگرم احداث يک جاده 100 کيلومتري از بصره به اهواز است تا بتواند تانک، توپخانه، نيرو و تدارکات لازم را به نيروهايش در جبهه برساند. عراق در تلاش است اين جاده را پيش از آغاز زمستان به پايان ببرد.
1359 خبرگزاري فرانسه: بر‌اساس اعلام منابع رسمي عراقي، طي يک ماه، 1735 سرباز ايراني کشته شده‌اند که 1100 تن از آنها بعد از 24 مهر، يعني از شدت جنگ دزفول و آبادان کشته شده‌اند. تلفات عراقي‌ها بسيار اندک است، 270 کشته و 577 زخمي. عراق اعلام کرد 248 هواپيما و هليکوپتر ايران را منهدم کرده است. نيمي از آنها را در چند روز اول جنگ و تعداد زيادي را روي زمين در فرودگاه بوشهر و دزفول از بين‌برده است. عراقي‌ها مدعي‌اند تاکنون 380 تانک و 200 نفربر ايران را از بين برده‌اند، ولي خسارات خود را بسيار اندک مي‌دانند مي‌گويند فقط در دو تهاجم هوايي، هواپيماها سالم بازنگشته‌اند.
1359 روزنامه واشنگتن پست: يک مقام نظامي مطلع غرب اعلام کرد نيروي نظامي عراق بيش از 3 ماه نمي‌تواند دوام بياورد.
1359 نخست‌وزير (گزارش سفر سازمان‌ملل و به مجلس): قرار، بر اين بود که ما کار خود را انجام بدهيم، چه بپسندند چه نپسندند. دبيرکل سازمان‌ملل بيشتر روي مذاکره براي آتش‌بس و رعايت مقررات و قوانين و اين‌ها تکيه داشت. ما هم همان حرف معمولي خودمان را مي‌زديم که صحبت در اين جنگ به هيچوجه با ايران نيست، بلکه بايد به متجاوز گفت که تجاوز را قطع کن و به حالت قبلي برگرد و بعد هم محاکمه‌اش کرد که چرا تجاوز کرده؟ امروز هم به آقاي شطي گفتم در ايران هيچ جايي براي مراجعه و مذاکره درباره جنگ نيست. هر‌کس مي‌خواهد راجع به جنگ اقدامي بکند اول بايد برود عراق، به ايران مي‌آيد براي چي؟
1359 نخست‌وزير: ما به هيچ‌وجه آزادي گروگان‌ها را با اسلحه و لوازم‌يدکي مربوط نمي‌کنيم. ايران پول مقاديري لوازم يدکي را به امريکا پدراخته که امريکا ظالمانه از صدور آنها خودداري کرده است و اين مسأله بايد بر افکار عمومي جهان معلوم باشد.
1359 رئيس ديوان‌عالي کشور (دکتر بهشتي): مسأله اصلي براي اين مقطع از جنگ تحميلي براي ملت انقلابي ايران اين است که بايد متجاوزان، سرزمين کشور اسلامي را ترک گويند پس از آن نوبت به تصميم‌گيري و اظهار نظر پيرامون مسائل ديگر فرامي‌رسد.
1359 جنبش مسلمانان مبارز: اگر مي‌خواهيم در جنگ با دشمن شکست نخوريم، بايد جنگ با دشمن بر دوش ملت استوار شود و به جاي يک ارتش کلاسيک، يک ملت سرباز و همه جا سنگر و جبهه نبرد با دشمن شود کمبود سلاح‌هاي پيچيده را بايد با مقاومت‌هاي توده‌ها و جنگ‌هاي چريکي جبران کنيم با مقاومت مردمي و به کمک جنگ‌هاي پارتيزاني مي‌توان شهرها و مناطق اشغالي را آزاد ساخت.
1359 سازمان چريک‌هاي فدايي خلق (اکثريت): امريکا از اين جنگ چه اهدافي را دنبال مي‌کند؟ آنها دنبال سرنگوني فوري رژيم جمهوري‌اسلامي ايران و تأسيس دولتي ضدانقلاب و وابسته از قماش بختيار مزدور در سرتاسر ايران و يا اگر نتوانستند در قسمت‌هاي‌غربي و جنوب‌غربي ميهن هستند.
1359 امريکا اميدوار است که اگر نتوانست بي‌درنگ به اين اهداف دست يابد، با تقويت محافل امريکايي درون ارتش، زمينه‌ي توطئه‌هاي بعدي را فراهم آورد. بختيار گفت که آماده است براي سرنگون کردن رژيم آيه ا خميني به عراق کمک کند. وي تاييد کرد که هفته گذشته در عراق بوده است.
1359 عراق در 22 اکتبر (30 مهر) به دبير کل سازمان‌ملل اطلاع داد که آن کشور تصميم دارد به همه کارمندان ايراني و خانواده‌هايشان اجازه دهد تا در اسرع‌وقت به ايران بروند.
1359 طرح پيشنهادي وزير خارجه امريکا براي خاتمه جنگ: اصل اول، مناقشات مرزي را نبايد به ضرب اسلحه و با توسل به زور حل کرد. اصل دوم، هيچيک از طرفين مخاصمه نبايد در امور داخلي يکديگر دخالت کنند.
1359 وزيرخارجه امريکا: فشارهاي ناشي از جنگ يک ماهه با عراق، احتمالاً سبب خواهد شد رهبران ايران تشخيص دهند به نفع آنهاست که با آزاد کردن گروگان‌ها به انزواي ايران پايان بخشند. امريکا به کشورهاي خليج‌فارس اعلام کرد به شرط حفظ بي‌طرفي در جنگ عراق با ايران، حاضر است اطلاعات به دست آمده از طريق هواپيماهاي آواکس را در اختيار آنها قرار دهد.
1359 راديو کلن: اينک تقريباً روشن شده که جنگ ايران و عراق قبل از ضربه زدن بر رژيم آيت‌الله خميني ـ که خواست صدام بوده ـ، رژيم خود وي را به خطر انداخته است، زيرا حمله به ايران در آن ابعاد وسيع، نه تنها نتوانسته ضربه قاطع و غافل‌گيرانه به اين کشور وارد کند، بلکه بمباران متقابل منابع نفتي و تاسيسات نظامي و رادارها و منابع اقتصادي عراق توسط هواپيماهاي ايراني که از کارايي بيشتري برخوردار هستند در داخل عراق و ارتش اين کشور ناراحتي‌هايي براي صدام به وجود خواهد آورد.
1359 راديو لندن: به نظر مي‌رسد جنگ نه تنها رژيم ايران را تضعيف نکرد، بلکه موجب تقويت آن شده است. آيت‌اله خميني جنگ را به عنوان مبارزه ميان حق و باطل توصيف کرده است مردم ايران نيز چنين اعتقادي دارند.
1359 روزنامه واشنگتن پست: عراق پيش‌بيني مي‌کرد در چند روز اول بتواند آبادان را تسخير کند و به يکي از اهداف اصلي خود دست يابد، امام هنوز جنگ خاتمه نيافته و از طرفي ايراني‌ها قدرتي خيلي بيشتر از آنچه عراقي‌ها برآورد کرده اند، دارند عراقي‌ها نيروي زيادي را براي به دست آوردن مناطق ارضي در قسمت شرقي شط‌ العرب وارد کار کرده‌اند تا در مذاکرات صلح به عنوان کارت برنده از آن استفاده کنند، ولي ايراني‌ها هيچگونه نشانه‌اي از تسليم و ضعف از خود نشان نداده‌اند. امکان اين که عراقي‌ها با ضعيف کردن آنها بتوانند جاي پايي براي خود باز‌کنند، امري محال به نظر مي‌رسد.
1359 روزنامه لوئي ليبراسيون: سفر رجايي به نيويورک تب شايعه‌ي آزادي گروگان‌ها را در برابر قطعات يدکي جنگي افزايش داد، ولي با سخنان نخست‌وزير ايران در سازمان‌ملل اين تب فروکش کرد، زيرا رجايي با هيچيک از مقامات امريکايي و هيچ واسطه يا هيأت حسن‌نيتي کمترين ملاقات و مذاکره درباره گروگان‌ها نداشته است.
1359 روزنامه فرانسوي لوماتن: در جنگ ايران و عراق، سوريه و ليبي به طور آشکار جانب ايران را گرفته اند. براي حافظ اسد و سرهنگ قذافي نظارت تضعيف شدن قدرت نظامي عراق واقعاً جالب است ديگر کشورهاي عرب در اعلام حمايتشان از عراق، قلباً عجول نيستند. در آغاز جنگ، مراکش و موريتاني و برخي امارات‌خليج از ترس‌ ترشروئي بغداد با صدام اعلام همبستگي کردند، اما در عمل فقط شاه اردن به عنوان يک متحد بالقوه بغداد عمل کرده است.
1360 زخمي‌شدن 5 تن و ويران‌شدن چند خانه در گلوله‌باران مناطق مسکوني شهر اهواز.
1360 ورود 10 دستگاه خودرو بارکش حامل قطعات يدکي از کويت به عراق؛ در طول مهرماه مجموعاً 588 دستگاه خودرو بارکش نظامي حامل مهمات و جنگ‌افزار و 77 دستگاه خودرو نظامي نو از کشورهاي عربستان، کويت و اردن وارد عراق شده است؛ پناهنده‌شدن 9 نظامي و غيرنظامي عراقي به ايران؛ به‏‌کارگيري معلمان مصري در عراق درپي اعزام اجباري معلمان عراقي به جبهه‌هاي جنگ و کمبود معلم در مقاطع مختلف تحصيلي.
1360 پرتاب نارنجک به محل تجمع مردم و نيروهاي گشت سپاه و ارتش در شهر بانه، حمله به پايگاه‌هاي سپاه در حوالي کامياران و سقز و گروگان‏‌گرفتن يکي از افراد جهاد سازندگي ازجمله اقدامات افراد وابسته به گروه‌هاي مسلح غيرقانوني در غرب کشور بود؛ حمله‌ي اهالي روستاي گلين به مقر حزب دمکرات درپي تعدي افراد اين حزب به مردم منطقه‌ي ژاره‌رود؛ حزب دمکرات 2 قبضه توپ 130 ميلي‌متري از عراق تحويل گرفت.
1360 پرتاب نارنجک و بمب دست‌ساز و آتش‌زدن خودرو در محله‌هاي تهران، ايجاد درگيري در هشت‌پر طوالش و بمب‌گذاري در بانک صادرات اهواز مجموع تحرکات امروز افراد سازمان مجاهدين خلق (منافقين) است.
1360 مجلس شوراي اسلامي به پيشنهاد رئيس‌جمهور مبني‌بر بر نخست‌وزيري دکتر علي‌اکبر ولايتي رأي نداد؛ رئيس‌جمهور: اين تصميم نشان‌دهنده استقلال مجلس است؛ خبرگزاري فرانسه رد پيشنهاد نخست‌وزيري آقاي ولايتي را، به‌منزله‌ي ظهور اختلافات شديد در ميان رژيم دانست.
1361 اجراي عمليات محدود در منطقه‌ي عملياتي مسلم‌‌بن‌عقيل؛ شدت حجم آتش دشمن در منطقه‌ي عملياتي مسلم‌‌بن‌عقيل و اقدام نيروهاي عراقي به پرتاب تعداد فراواني گلوله‌ي منور در منطقه‌ي عملياتي رمضان.
1361 استفاده‌ي عراق از گلوله‌هاي شيميايي در گلوله‌باران منطقه‌ي عمومي آبادان و مصدوميت 3 نفر؛ تجاوز هواپيماهاي عراقي به حريم هوايي شهرهاي ايلام و دهلران.
1361 شهادت 4 نفر از نيروهاي سپاه بر‌اثر انفجار مين هنگام پاک‌سازي جاده منتهي به مقر "باجوند" از مين در محور مياندوآب ـ مهاباد؛ حمله‌ي عناصر گروه‌هاي مسلح تجزيه‌طلب به پايگاه تازه تأسيس "سرچشمه" در شهرک ربط و مجروح‌شدن 5 نفر از نيروهاي خودي؛ کمين عناصر مسلح غير‌قانوني بر سر راه نيروهاي خودي در محور اروميه ـ اشنويه؛ حمله‌ي مهاجمان مسلح به پايگاه جهاد سازندگي در روستايي از توابع اروميه و آتش زدن يک بلدوزر و سرقت 3 پمپ موتورچاه؛ ورود شبانه‌ي عناصر حزب دمکرات به روستايي از توابع سلماس و محاصره‌ي روستا و درخواست از مردم براي ثبت نام در حزب و آتش زدن منزل يکي از روستائيان به جرم هواداري از نظام.
1361 ادامه‌ي عمليات پاک‌سازي محور سردشت ـ پيرانشهر؛ پاک‌سازي 8 کيلومتر ديگر از جاده‌ي پيرانشهر به سردشت، پاک‌سازي 4 روستا و تصرف 2 ارتفاع منطقه و انهدام يک مقر عناصر ضدانقلاب در اين محور؛ پاک‌سازي 2 روستا از توابع سقز.
1361 مصاحبه شيخ عزالدين حسيني از رهبران معنوي گروه‌هاي مسلح غيرقانوني با راديو بي.بي.سي و اعلام موافقت وي با دريافت کمک از عراق براي مقابله با جمهوري اسلامي؛ حمايت آشکار صدام از عزالدين حسيني در ديدار سه روز قبل خود با هيئتي بنگلادشي.
1361 ناکامي عناصر سازمان مجاهدين خلق در 2 ترور در خيابان‌هاي آزادي و نازي‌آباد و تيراندازي به سمت خانه‌ي آقاي حسيني نماينده‌ي مجلس در خيابان "دريان نو" تهران؛ پرتاب 2 بمب آتش‌زا به جايگاه نماز جمعه در محلات خسارت جاني و مالي در‌پي‌ نداشت؛ حمله به يکي از نيروهاي سپاه در خيابان پاسداران تهران که به زخمي شدن وي انجاميد؛ دستگيري 5 نفر از اعضاي سازمان که از نيروهاي پايگاه هوايي بوشهر دراين شهر بودند؛ دستگيري يکي از اعضاي سازمان در شوشتر.
1361 يک نشريه داخلي سپاه، اقدامات سازمان مجاهدين خلق را در سطح تهران در دو دوره‌ي زماني قبل و بعد از شروع فعاليت گشت ثارالله مورد مقايسه قرار داده و با توجه به هم‌زماني آغاز فعاليت اين گشت با اجراي طرح مالک و مستأجر و با استناد به نتايج آماري به‌دست آمده و سير نزولي فعاليت‌هاي سازمان، اقدامات جديد نيروهاي خودي را در کنترل عمليات‌هاي اين سازمان موفق ارزيابي کرده است.
1361 مصاحبه دکتر علي اميني مسئول "جبهه‌ي نجات ايران" با نشريه‌ي "هموطن" ارگان سلطنت طلبان مقيم آلمان و طرح مشکلات مربوط به عناصر ضدانقلاب مقيم خارج از کشور و عدم وحدت آنان در مبارزه با نظام ايران.
1361 ديدار فرمانده نيروي زميني ارتش و وزير بازرگاني با آيت‌الله منتظري و سخنان وي درباره مسائل جنگ و نقش دولت و بخش خصوصي در اقتصاد کشور، گزارش روزنامه‌ي کيهان در‌اين‌باره.
1361 سخنان رئيس مجلس و امام جمعه‌ي موقت تهران در نماز جمعه امروز، يادآوري دستاوردهاي انقلاب و پاسخگويي به سؤال‌ها و شبهاتي که برخي نيروهاي ناراضي طرح کرده بودند، وجود آزادي انتخاب در رأي‌گيري‌ها، بررسي رفتار گروه‌هاي سياسي چپ و مقابله‌ي آنان با مردم و... اهم مطالبي بود که وي در سخنراني خود به آنها پرداخت.
1361 نامه رئيس‌جمهور ايران به رئيس‌جمهور کوبا و رئيس جنبش عدم تعهد و پيشنهاد تشکيل صندوق ويژه‌اي زير نظر کاسترو براي جبران قطع احتمالي کمک‌هاي مالي امريکا به سازمان‌هاي بين‌المللي.
1361 تصويب قطعنامه‌ي 3/37 مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سي و هفتمين اجلاس اين سازمان، درباره‌ي "موضوع جنگ ايران و عراق" و درخواست آتش‌بس از دو کشور، سخنان نمايندگان امارات متحده‌ي عربي و قطر در سازمان ملل ـ که کشورشان از تهيه‌کنندگان قطعنامه بودند ـ در مجمع عمومي درباره‌ي پايان جنگ؛ واکنش نماينده‌ي ايران در سازمان ملل به تصويب قطعنامه؛ تشکيل جلسه‌ي هيئت صلح اسلامي به رياست احمد سکوتوره به‌منظور يافتن راهي براي پايان دادن به جنگ ايران در عراق؛ پيام شفاهي امير امارات متحده‌ي عربي به رئيس‌جمهور عراق.
1361 هفته‌نامه‌ي اکونوميست چاپ لندن در مقاله‌اي غير‌علمي و بي سند به پيش‌بيني وضعيت ايران پس از امام‌خميني پرداخت.
1361 سخن‌گوي وزارت خارجه‌ي امريکا ادعاي سفير اسرائيل در امريکا مبني‌بر همکاري اسرائيل و امريکا در واگذاري سلاح به ايران را تکذيب کرد؛ گزارش نشريه الحوادث از کمک‌هاي اطلاعاتي و نظامي کشورهاي بلوک شرق و غرب به عراق.
1361 هشدار وزير نفت کويت مبني‌بر اينکه اگر بعضي از کشورهاي عضو اوپک به ارزان‌فروشي ادامه دهند و ضوابط مربوط به محدوديت سطح توليد نفت را کماکان زير پا بگذارند، سقوط قيمت نفت تا بهار آينده اجتناب‌ناپذير خواهد بود.
1361 ملاقات هيئت نمايندگي اتحاديه‌ي عرب با رئيس‌جمهور امريکا و وزير خارجه‌ي اين کشور و گفت‌و‌گو درباره‌ي مسائل خاورميانه به‌ويژه مسئله‌ي اعراب و اسرائيل؛ گزارش‌هاي روزنامه‌هاي کيهان و اطلاعات به نقل از خبرگزاري‌ها در‌اين‌باره.
1361 درخواست اخراج رژيم صهيونيستي از اتحاديه‌ي بين‌المللي ارتباطات راه دور، با تصويب پيشنهاد انگليس در عمل مسکوت ماند؛ کشورهاي عربي درخواست خود را مبني‌بر اخراج رژيم صهيونيستي از مجمع عمومي سازمان ملل به‌دليل به مخاطره افتادن مذاکرات صلح در خاورميانه، پس گرفتند.
1361 ابراز اميدواري وزير دفاع امريکا مبني‌بر اينکه در صورت نياز، نيروهاي کشورهاي ديگر نيز به نيروهاي سه کشور در لبنان اضافه شوند؛ موافقت نخست‌وزير ايتاليا با افزايش شمار نيروهاي چندمليتي.
1363 اظهارات وزير فرهنگ و اطلاعات عراق درباره‌ي شکست نيروهاي ايران در عمليات ميمک و هشدار وي به کارگران خارجي شاغل در تأسيسات اقتصادي و نظامي که ايران را ترک کنند. و تهديد به حمله به 70 هدف اقتصادي نظامي ايران در صورت انجام عمليات بعدي ايران
1363 اجراي چندين کمين و درگيري در جاده مهاباد - مياندوآب، جاده بانه - سقز و اشنويه، ادامه روند تسليميها؛ کمبود نيرو در مريوان
1363 تحويل 2? فروند هليکوپتر بي.او 10? از اسپانيا به عراق؛ نصب رادارهاي جديد سطحي مراقبتي روي سکوي العميه، گزارش يک روزنامه فرانسوي از تحويل ميراژ و موشک اگزوست فرانسوي به عراق
1363 اعلام آمادگي انگلستان براي تأمين تجهيزات و ساز و برگ‌هاي نظامي کشورهاي عربي خليج‌فارس
1363 افزايش سخت‌گيري مقامات کويتي نسبت به روحانيون و ايراني و ديگر ايرانيان و نيز کارمندان محّلي مطلوب نمايندگي ايران با نزديک شدن زمان برگزاري اجلاس آتي سران شوراي همکاري (در آذرماه) در کويت؛ اعلام آمادگي وزير دفاع کويت در مقابله با حملات هوايي؛ انعکاس وارونه عمليات ميمک و نتايج آن در مطبوعات کويت و تبريک پيروزي صدام در نبرد اخير.
1363 20 ديدار وزير کشور ترکيه و هيئت همراه با رئيس جمهور ايران و تاکيد وي به در نظر گرفتن حقوق طبيعي مردم عراق؛ گزارش مطبوعات ترکيه درباره عدم اجازه ورود ارتش ترکيه به خاک ايران.
1363 21 گزارش يک روزنامه کويتي در خصوص تماس‌هاي پي‌درپي مسئولين شوراي همکاري خليج (فارس) با بغداد دمشق براي از سرگيري صدور نفت عراق از طريق خط لوله نفتي سوريه.
1363 22 تفسير راديو بي بي سي در خصوص عمليات ميمک؛ شعله‌ور شدن مجدد آتش جنگ: نبردي است بين دو رژيم که هر يک مبشر آمالي است بسيار فراتر از حدود مرزهاي جغرافياييشان.
1363 23 بررسي ايران از نظر رهبري و فضاي سياسي - اجتماعي و امور نظامي، در نشريه اخبار امريکا و گزارش‌هاي جهان
1363 2? مقاله مفصل نشريه اکونوميست در بررسي جنگ تحميلي و ارزيابي آن با محور ضرورت ختم جنگ.
1363 2? مصاحبه مجدد الدستور با احمد مدني در خصوص اتهامات سازمان مجاهدين خلق به وي مبني‌بر سازش‌کاري با رژيم کنوني ايران و ارسال نامه‌هايي به امام‌خميني و آقاي هاشمي رفسنجاني جهت بازگشت به ايران و تظاهر وي به داشتن ارتباط با سطوح بالاي قدرت در ايران و در عين حال ابراز مواضع خصمانه
1363
1363 وضعيت منطقه عملياتي ميمک: تحرکات دشمن و احتمال انجام پاتک در گزارش مشاهدات خودي از دشمن - حملات هوايي چشمگير عراق و بمباران عقبه‌هاي خودي؛ عدم انجام پاتک دشمن تا پايان روز
1363 پايان تاثرانگيز ماجراي محاصره شدگان شيار ني‌خزر
1365 رژيم عراق فرماندهي نيروهايش در منطقه غرب اروند(سپاه هفتم) را به ماهر عبدالرشيد واگذار کرد. گزارش اطلاعات سپاه يکم کربلا از وضعيت کلي، استعداد، پوشش هوايي شبکه راه‌هاي ارتباطي دشمن و استفاده او از ماهواره و عناصر جاسوس و توان اجراي عمليات دشمن در غرب اروند.
1365 اقدامات پيشگيرانه دشمن جهت مقابله با حمله آتي ايران. بمباران شمال خرمشهر و غرب شوش.
1365 گلوله‌باران تأسيسات مهم راه‌آهن بصره به تلافي بمباران انديمشک.
1365 نفت‌کش کويتي الفيحا هدف موشک قرارگرفت. رويتر اين حمله را به ايران نسبت داد. الرأي‌العام ايران را به تشديد جنگ نفت‌کش‌ها و باج‌خواهي متهم کرد. البيان خبر از تهديد فرمانده نيروي دريايي امريکا داد و راديو قاهره تصميم عربستان براي خريد 6 تا 8 زيردريايي را اعلام کرد.
1365 امروز چند خودروي خودي در محور سيلوه ـ خالدارآباد به کمين ضدانقلاب افتاد.
1365 پيش‌مرگان طالباني و بارزاني با حمله به مراکز اقتصادي و نظامي دشمن در شهر دهوک خساراتي وارد کردند و ده‌ها نظامي را کشته يا مجروح نمودند.
1365 فشار رژيم عراق به گروه‌هاي ضدانقلاب دمکرات و رزگاري جهت انتقال خانواده‌هايشان به مناطق عرب‌نشين و تصميم آنها براي بازگشت به ايران. افزايش پناهندگي به ايران.
1365 اعزام نيروهاي داوطلب از خراسان، کرمان، قزوين، قم، کرج، دامغان، گيلان و لرستان به جبهه‌ها.
1365 وزيران امورخارجه و سپاه عازم ليبي شدند. بي‌بي‌سي: بين ايران و ليبي روابط تسليحاتي بسيار گسترده‌اي وجود دارد.
1365 وزير خارجه عراق با وزير خارجه فرانسه درباره آخرين تحولات جنگ و روابط ايران و فرانسه گفت‌وگو کرد. فرانسه دومين تأمين‌کننده سلاح براي عراق است.
1365 انتقاد جبهه آزادي فرانسه از شيراک به علت عدم اعلام ايران و سوريه به عنوان کشورهاي تروريستي.
1365 تأکيد مصر بر حمايت از عراق و موافقت با افزايش ارسال سلاح به عراق و تکذيب اعزام نيروي نظامي به اين کشور.
1365 نااميدي اکثر شرکت‌کنندگان در سمپوزيوم "بررسي امکان ميانجي‌گري کشورها در جنگ ايران و عراق" در لندن، از مؤثر بودن ميانجي‌گري.
1365 راديو لندن: همه حاضران در اين سمپوزيوم معتقدند که تحريم فروش سلاح، به عراق بيشتر از ايران لطمه خواهد زد.
1365 يک عضو مجلس عوام انگليس: هيچ کس اجازه نخواهد داد تا عراق بازنده جنگ شود.
1365 بررسي جنگ ايران و عراق از جنبه تسليحاتي، اقتصادي و نفتي در گفت‌وگوي صداي امريکا با "پل‌هرن" اقتصاددان بين‌المللي.
1365 هرن گفت: عراق امروز قادر است تجهيزات نفتي ايران را در تمام نقاط خليج‌فارس مورد حمله قرار دهد که اين را مديون 24 جنگنده ميراژ اف-1 فرانسه است.
1365 طولاني‌ترين اجلاس اوپک با تمديد توافق اجلاس گذشته براي دو ماه، امروز پايان يافت.
1365 به علت تجديد رابطه ساحل‌عاج و اسرائيل، ايران روابط ديپلماتيک خود را با ساحل‌عاج قطع کرد.
1365 شرکت لوفت‌هانزا پروازهاي خود به تهران را پس از يک وقفه 20 ماهه از سر مي‌گيرد.
1365 هزاران ايراني در مرز ترکيه و يونان سرگردان شدند، اينها قصد داشتند از ترکيه به يونان پناهنده شوند.