روزشمار دفاع مقدس
سال رخداد
1358 سخنان وزيرخارجه سري‌لانکا (رئيس جنبش عدم‌تعهد) در مورد تصميم‌‌ ايران به عضويت در‌‌ اين جنبش.
1358 اظهارات سرهنگ مجللي (رئيس شهرباني کل کشور) درباره توافق‌هاي به دست‌آمده بين وي و آيت‌الله محمدرضا مهدوي‌کني (سرپرست کميته انقلاب اسلامي‌) در مورد جايگزيني کلانتري‌هاي تهران به جاي کميته‌هاي انقلاب و انحلال آن‌ها.
1358 تحرکات مخالفان جمهوري اسلامي‌ به بهانه دستگيري فرزندان آيت‌الله طالقاني؛ احساس خطر شوراي انقلاب و انتشار بيانيه‌‌اي در‌‌اين زمينه و ذکر‌‌اين‌که در پي اقدامي‌ خودسرانه، فرصت‌طلبان دست به تحرکات و نفاق‌افکني بيشتري زدند؛ پخش پيام آيت‌الله طالقاني از صداي جمهوري اسلامي‌ مبني‌بر تشکر از کساني که از‌‌ايشان پشتيباني کردند و تقاضاي وي براي خودداري از تظاهرات و هشدار براي جلوگيري از رخنه فرصت‌طلبان به صفوف ملت؛ عزيمت آيت‌الله طالقاني به قم و ملاقات با امام‌خميني.
1358 بازتاب استعفاي دکتر سنجابي و اعتراض آيت‌الله طالقاني در رسانه‌هاي خارجي. راديو لندن: با استعفاي دکتر سنجابي و کناره‌گيري آيت‌الله طالقاني از صحنه سياسي‌‌ ايران، نشانه‌هاي اختلاف‌هاي خطرناکي در صفوف عناصر ائتلاف ملي‌‌ ايران - که شاه را سرنگون کرده‌اند - آشکار شده است. راديو کلن: با استعفاي سنجابي و انتقاد آيت‌الله طالقاني از شيوه کار کميته‌هاي انقلاب اسلامي، درگيري‌هاي دروني کادر رهبري‌‌ ايران به مرحله نويني رسيده است.
1358 هشدار امام نسبت به خطر آمريکا: آمريکا باز چشمش به‌‌ ايران است: به نفت‌‌ ايران است؛ به مخازن ايران است؛ به‌‌ اين زودي نمي‌تواند اغماض کند.
1358 ابراز نگراني سفارت آمريکا در تهران از مواضع ضدآمريکايي امام‌خميني و گسترش جو ضدآمريکايي در‌‌ ايران. اظهارات‌هادينگ کارتر (سخنگوي وزارت خارجه آمريکا) مبني‌بر عدم دخالت آن کشور در امور داخلي و سير حوادث‌‌ ايران. انعقاد قرارداد فروش 235 هزار بشکه نفت بين‌‌ ايران و شرکت نفتي رويال داچ‌شل. هشدار سفير شوروي در‌‌ ايران به حضور نظامي‌ روزافزون آمريکا در اقيانوس هند.
1358 اعلام خطر‌هارولد اچ‌ساندرز (معاون وزير امور‌خارجه آمريکا) در مورد اعطاي ويزا به خانواده و وابستگان رژيم شاه و اعلام‌‌ اين‌که پاسخگويي به‌‌ اين درخواست‌ها برخلاف منافع ما که نزديک شدن به دولت جديد است، مي‌باشد.
1358 بروز تشنج در سنندج در پي اعلام نتايج انتخابات شوراي شهر: حضور پرتوما (نماينده آيت‌الله طالقاني) و علامه مفتي‌زاده در جمع متحصنان مسجد جامع؛ اعلام نتيجه انتخابات شوراي شهر: 8 به 3 به نفع گروه‌هاي اسلامي؛ اعتراض گروه‌هاي مؤتلفه اسلامي‌ به‌‌ اين آراء و ريختن به خيابان‌ها و حرکت به سوي دفترهاي گروه‌هاي پيشرو با "شعار اسلام پيروز است، کمونيزم نابود است"؛ اقدام گروه‌هاي اسلامي‌ براي حمله به دفترهاي هواداران سازمان چريک‌هاي فدايي خلق در سنندج و جمعيت دفاع از آزادي و انقلاب؛ وساطت علامه مفتي‌زاده و جلوگيري از‌‌اين اقدام؛ تعيين مهلت تا ساعت 8 صبح فردا جهت تخليه دفترهاي گروه‌هاي مذکور.
1358 گزارش مبهم استاندار کردستان به وزارت کشور درباره فعاليت قياده موقت (بارزاني‌ها) در کردستان و نقش مفتي‌زاده در جلوگيري از حمله گروه‌هاي اسلامي‌ به دفترهاي سازمان‌هاي پيشرو.
1358 گزارش فرماندار گنبد از آخرين وضعيت شهر: ابراز نگراني از اقدام‌ها، تحريک‌ها و تجاوزهاي آشکار ترکمن‌ها و چريک‌ها. گزارش خبرگزاري پارس از شعارهاي ديواري شهر گنبد بر ضد جمهوري اسلامي؛ شعارها همه ضدانقلابي است؛ از جمله: "جمهوري اسلامي‌ با رأي گدايي" و "ديکتاتوري سبز محکوم است".
1358 اعتراض حزب توده به سخنان امير‌انتظام در مورد لغو نکردن حکم رژيم پيشين مربوط به غيرقانوني بودن حزب توده.
1358 رژه سراسري نيروهاي نظامي ‌و انتظامي‌ به مناسبت روز 29 فروردين (روز ارتش جمهوري اسلامي‌) و اعلام همبستگي با امام‌خميني و جمهوري اسلامي‌.
1358 پيام سرلشکر ناصر فربد (رئيس ستاد کل ارتش) به مناسبت 29 فروردين (روز ارتش جمهوري اسلامي‌): ارتش نيز همسان ديگر بخش‌هاي جامعه، بر مبناي مکتب حيات‌بخش اسلام تجديد بنا مي‌گردد.
1358 پيام سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي‌ به مناسبت روز ارتش: روز ارتش آغاز مرحله جديدي از حيات ارتش است؛ مرحله‌‌اي که هيچ ارتباطي با گذشته ندارد.
1359
1359 اظهارات کارتر در تهديد مجدد ايران به حمله نظامي و اعلام اين‌که ايالات متحده از ايران عذرخواهي نخواهد کرد. بررسي چگونگي حمله نظامي احتمالي امريکا به ايران در راديو لندن، روزنامه ايتاليايي کوريره دلاسرا و خبرگزاري تاس.
1359 سفر 4 تن از اعضاي خانواده‌هاي گروگان‌هاي امريکايي به لندن و از آنجا به پاريس، بن و لوکزامبورگ براي ملاقات با مقامات دولتي اين کشورها جهت تأثير گذاري بر نظر کشورهاي اروپايي در مورد ايران و اظهارات "لوييزا کندي" همسر يکي از گروگان‌ها در مصاحبه مطبوعاتي که به اين مناسبت در وزارت خارجه امريکا برگزار شد. اعلام وزير خارجه فرانسه مبني‌بر شرکت فرانسه در تحريم‌هايي که 9 کشور عضو بازار مشترک بر ضد ايران اتخاذ خواهند کرد. اعلام حمايت نخست‌وزير دانمارک از تحريم‌هاي اقتصادي امريکا بر ضد ايران. بيانيه دولت پرتغال و اعلام قطع تمامي مناسبات ميان ايران و پرتغال تا زمان آزادي گروگان‌ها. اعلام بي‌طرفي ونزوئلا در بحران ميان ايران و امريکا. اظهار نظر کاردار ايران در بروکسل مبني‌بر اين‌که اروپا در صورت پيوستن به تحريم اقتصادي ايران بازنده اصلي اين ماجرا خواهد بود.
1359 گزارش سفارت ايران در سوئيس از تحليل‌هاي مطبوعات اين کشور که بنا به مضمون آن، کشورهاي اروپايي مايل نيستند در مقابل ايران عکس‌العمل شديد نشان دهند حتي انگليس و آلمان فدرال.
1359 مسکو اخبار واشنگتن را مبني‌بر تمرکز نيروهاي شوروي در شمال ايران تکذيب کرد و اطلاع آن به سفير ايران در شوروي و تأکيد سفير ايران بر اين‌که حتي اگر حمله نظامي امريکا به ايران روي دهد دولت وي به هيچ وجه حضور حتي يک سرباز شوروي در خاک ايران را تحمل نخواهد کرد. گزارش راديو لندن درباره ورود يک هيئت شوروي به ايران و مذاکره با مقامات ايراني. خبر خبرگزاري آلمان و فرانسه از امضاي تفاهم‌نامه همکاري ميان ايران و چکسلواکي در پراگ بين معاون وزير بازرگاني ايران و معاون وزارت بازرگاني خارجي چکسلواکي.
1359 تيراندازي به کاردار و حساب‌دار سفارت ايران در بيروت پس از ترک سفارت هنگام عبور از مقابل سفارت عراق. سپرده شدن امنيت سفارت ايران به نيروهاي بازدارنده عرب پس از اين حادثه.
1359 گزارش‌هاي مختلف مراکز نظامي و انتظامي ايران درباره اوضاع داخلي عراق و ناآرامي‌هاي آن.
1359 بيانيه حزب دمکرات کردستان عراق "گروه بارزاني" (که در اروميه انتشار يافت) و گزارش ژاندارمري دربارة درگيري‌هاي شمال عراق. گزارش مشاهدات خبرنگار روزنامه تايمز از کردستان عراق.
1359 شهيد و مجروح شدن دو درجه‌دار ژاندارمري پاسگاه باويسي بر اثر برخورد خودروي آنان به مين.‌ حمله به کارخانه قند اسلام‌آباد با خمپاره و متعاقب آن تيراندازي در چند نقطه شهر.
1359 معطل ماندن ستون نظامي اعزامي به سنندج در فرودگاه اين شهر، استقرار افراد مسلح در تمام راه‌هاي ورودي و خروجي شهر و تعطيلي مدارس و بازار. اظهارات فرمانده لشکر28 کردستان و خبر از تشکيل نشدن جلسه‌اي که قرار بود با شرکت نمايندگان مردم و مسئولان پادگان سنندج درباره انتقال ستون تصميم‌گيري شود و تأکيد وي بر ادامه داشتن حرکت ستون. گزارش خبرنگار خبرگزاري پارس از اوضاع شهر، حساسيت گروه‌هاي مسلح مخالف نظام به حضور نيروهاي سپاه در ميان ستون ارتش و فشار بر هيئت حسن نيت براي بررسي موضوع که نتيجه اقدامات اوليه هيئت مزبور دعاوي اين گروه‌ها را رد نمي‌کند. خبر مرکز فرماندهي سپاه به ستاد مشترک ارتش درباره قصد گروه‌هاي مسلح در حمله به فرودگاه. خبر سپاه کرمانشاه به تهران درباره نياز سپاه سنندج به نيرو.
1359 درگيري ارتش با مهاجمان مسلح در آستانة ورود ستون ارتش به شهر سقز و گزارش‌هاي مختلف دو طرف درگيري دربارة اين ماجرا. (ضميمه دارد)
1359 درگيري بين مهاجمان مسلح با پاسداران انقلاب اسلامي و پيشمرگان مسلمان کرد در پاوه که از ساعت 20:45 شب گذشته در روستاي نورياب در نزديکي پاوه شروع و از ساعت 7 صبح با سلاح‌‌هاي سنگين تشديد شد. گزارش‌هاي متفاوت سپاه، ارتش و ژاندارمري در اين‌باره.
1359 محاصره جهادسازندگي بانه به وسيله گروه مسلح وابسته به کومه‌له، فداييان خلق و سيدجلال حسيني (برادر شيخ عزالدين حسيني) و تصاحب کليه اتومبيل‌هاي جهاد با اعمال زور و تهديد براي حمل افراد مسلح به سقز و سنندج.‌ تيراندازي متقابل افراد مهاجم و مأموران پل هوايي قطور. حمله افراد مسلح به پاسگاه قوشچي. دستگيري رئيس ايل "هرکي" و هشت تن از هوادارانش در اروميه به دست دمکرات‌ها و انتقال به زندان‌ حزب دمکرات؛ وي قول داد که در صورت آزادي هزار پاسدار را کشته و سلاح‌هاي آنان را تحويل خواهد داد.
1359 هزاران تن از مردم اروميه حين تشييع جنازه يکي از شهيدان ارتشي درگيري دره قاسملو، عاملان حوادث دره قاسملو را محکوم کردند. گزارش سپاه اروميه از تحصن عده‌اي از مردم شهر در مسجد و درخواست براي برکناري و محاکمه علني استاندار، فرماندار و فرمانده لشکر.
1359 بازتاب حوادث کردستان در راديو بي.بي.سي و خبرگزاري آسوشيتدپرس.
1359 مخالفت بختيار با تحريم مواد غذايي به وسيله امريکا و عمليات نظامي بر ضد ايران برخلاف نظر قبلي خود که از اقدامات امريکا عليه ايران حمايت کرده بود و تأييد سفرش به بغداد با تلاش بر توجيه آن.
1359 اطلاعيه ستاد مشترک ارتش مبني‌بر اينکه هرگونه درخواست از يگان‌هاي ارتشي بايد از طريق ستاد مشترک صورت گيرد. اظهارات فرمانده سپاه در نماز جمعه تهران: رسالت ما به دوش گرفتن سلاح گرم نيست ما نمي‌خواهيم برادر بکشيم.
1359 ملاقات رئيس‌جمهور و اعضاي شوراي انقلاب با امام‌خميني و صدور اطلاعيه شوراي انقلاب که در آن سه روز به گروه‌هاي مختلف سياسي مهلت داده شده تا دفاتر خود در دانشگاه‌ها را تعطيل کنند. اظهارات بني‌صدر در اين‌باره. طرح مسئله دانشگاه‌ها در خطبه‌هاي نمازجمعه تهران به امامت آقاي خامنه‌اي. (ضميمه دارد)
1359 ابلاغ تلفنگرامي به امضاي فرمانده سپاه به سپاه مراکز استان‌ها مبني‌بر مراقبت و کنترل دقيق براي جلوگيري از حيف و ميل اموال و اسناد دانشگاه‌ها در پي تحولات اخير و جلوگيري از برخوردهاي مسلحانه. اطلاعيه حزب جمهوري اسلامي که در آن از مردم خواست به ياري دانشجويان بشتابند. حمايت ائمه جمعه از حرکت اخير دانشجويان مسلمان در دانشگاه‌ها از جمله در نماز جمعه تبريز به امامت آيت‌‌‌الله مدني.
1359 گزارش‌هايي از اوضاع دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي در تهران و شهرستان‌ها. تهران: وقوع درگيري بين دوطرف ماجرا در تعدادي از مراکز که به تصرف دانشجويان مسلمان هوادار نظام درآمد از جمله: مجتمع عالي تکنولوژي انقلاب، دانشکده هنرهاي تزئيني، دانشکده علوم تغذيه، دانشکده علوم بانکي، مدرسه عالي پارس، ‌مدرسه عالي دماوند، دانشگاه متحدين، مدرسه عالي کامپيوتر و دانشگاه صنعتي شريف‌ واقفي؛ ادامه مقاومت گروه‌‌هاي مخالف در تعدادي ديگر از مراکز از جمله: دانشگاه تربيت معلم، پلي‌تکنيک، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه مهدي رضايي، مدرسه عالي بيمه و دانشکده توان بخشي. شيراز: تصرف دانشکده‌هاي پزشکي، مهندسي، ادبيات و علوم دانشگاه شيراز و خوابگاه دانشجويان عشايري. کرمان: تصرف دانشگاه کرمان، مجتمع آموزشي حنيف‌نژاد و دانش‌سراي عالي کرمان. کرج: تصرف مدرسه عالي رياضيات و اقتصاد کرج. مشهد: درگيري دانشکده‌هاي پزشکي و ادبيات، و تصرف دانشکده‌ها با حمايت مردم. زنجان: تعطيلي دانشکده کشاورزي و در اختيار گرفتن آن به وسيله دانشجويان انجمن اسلامي. بابلسر: درگيري بر سر تصرف و تعطيلي دانشکده علوم اقتصادي و اجتماعي و زخمي شدن 30 نفر.
1362 حمله عناصر حزب دمکرات به نيروهاي ژاندارمري در منطقه کندوله در شرق اشنويه. در تيراندازي يک‏‌ساعته افراد اين حزب به پايگاه سپاه در همين شهر يک غيرنظامي مجروح شد. بيانيه حزب دمکرات درمورد عمليات اين حزب در کندوله و ادعاي کشته‏‌شدن 20 تن از نيروهاي خودي؛ کشف پيکر 3 تن از گروگان‌هاي حزب دمکرات در منطقه ترگور در جنوب‏‌غربي اروميه؛ شهادت يک پاسدار براثر برخورد با مين در جاده مملو به نقده؛ زخمي‏‌شدن 2 تن از نيروهاي خودي در برخورد با مين در حوالي اشنويه و روستاي گلين در جنوب سنندج؛ عوامل حزب دمکرات با حمله به روستاي قم‌قلعه در شمال‏‌شرقي مهاباد، 3 نفر را به گروگان بردند؛ خودکشي مسئول بخش معلمان تشکيلات درون‌شهري کومه‌له در زندان مريوان.
1362 يکي از افراد سازمان مجاهدين خلق (منافقين) که با اظهار ندامت خواهان همکاري با نيروهاي کميته در امر شناسايي افراد اين سازمان بود، با استفاده از اعتماد نگهبان وي را خلع ‌سلاح کرده و به شهادت رساند، اما در حين فرار در محاصره نيروهاي کميته قرار گرفت و خودکشي کرد؛ کشف يک خانه تيمي سازمان مجاهدين خلق (منافقين) در روستاي ولاغرز کردکوي؛ 15 تن از وابستگان به سازمان مزبور در اصفهان به يک تا 10 سال حبس قطعي و يک تا 5 سال حبس تعليقي محکوم شدند.
1362 ديدار سرتيپ ظهيرنژاد رئيس ستاد مشترک ارتش جمهوري اسلامي ايران با امام خميني، در اين ديدار امام خميني مراتب تشکر و سپاس خويش را از همه رزمندگان اسلام به‏‌ويژه ارتش ابراز کرد؛ برگزاري مراسم سان و رژه به مناسبت روز ارتش با شرکت يگان‌هاي نمونه نيروهاي سه‌گانه ارتش، شهرباني و ژاندارمري.
1362 راشد الراشد وزير مشاور در امور خارجه کويت در بازگشت از شوروي و امريکا گفت: يک خط ‌مشي تفاهم‌آميز نزد اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد براي پايان‏‌دادن به جنگ ايران و عراق يافته است.
1362 انفجار در ساختمان هفت‏‌طبقه سفارت امريکا در بيروت؛ گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي از چگونگي انفجار، ميزان آسيب‌هاي واردشده، تعداد کشته‌ها و مجروحان، عوامل احتمالي اين عمليات، بازتاب آن در ميان مقامات امريکايي و ايجاد ترديد درباره ادامه حضور نيروهاي امريکايي در لبنان؛ خبرگزاري فرانسه: سازمان جهاد اسلامي مسئوليت اين انفجار را بر عهده گرفت؛ رونالد ريگان رئيس‌جمهور امريکا، انفجار سفارت اين کشور در بيروت را مذبوحانه توصيف و آن را محکوم کرد؛ دبيرکل سازمان ملل متحد اين انفجار را موجب به‏‌خطرافتادن کوشش‌هاي صلح در خاورميانه دانست.
1362 واکنش رئيس‌جمهور لبنان، وزير امور خارجه اين کشور و وزير امور خارجه رژيم اشغالگر قدس به انفجار سفارت امريکا در لبنان؛ اظهار خوشحالي صلاح زواوي سفير فلسطين در تهران از انفجار سفارت امريکا در بيروت. وي گفت: اميدواريم اين اقدام مقدمه عمليات جديدي عليه منافع امريکا در منطقه و درنهايت نابودکردن منافع امريکا در خاورميانه باشد.
1362 جمهوري اسلامي در گزارشي از تلاش منابع خبري و تبليغي غرب براي واردکردن ايران به معرکه انفجار سفارت امريکا خبر داد و به اهداف آنها از دست‏‌زدن به چنين اقداماتي پرداخت؛ آسوشيتدپرس: گفته مي‌شود گروه الجهاد الاسلامي که مسئوليت بمب‌گذاري سفارت امريکا را به عهده گرفته است، يک جناح هوادار ايران است که با هزار تن از پاسداران انقلاب ايران در شرق لبنان همکاري فعالانه‏‌اي دارد.