روزشمار دفاع مقدس
سال رخداد
1359
1359 اطلاعيه شديداللحن وزارت امور خارجه ايران که در آن ضمن حمله شديد به دولت عراق، اين رژيم را نزديک‌ترين دوست براي دشمنان خلق فلسطين، انقلابي‌نما و درعمل همکار امپرياليسم دانسته است.
1359 حملات مجدد عراق به نواحي و پاسگاه‏‌هاي مرزي ايران: تيراندازي به‌سوي پاسگاه زينل‌کش تابع گروهان خان‌ليلي، دو عمليات مشترک و جداگانه ارتش عراق و مهاجمان مسلح به پاسگاه‌ قلعه‏‌سفيد و پاسگاه منطقه بيشگان؛ ادامه تحرکات مرزي عراق که به‏‌طور چشمگيري به‏‌سمت جنوب‏‌غرب تمايل داشت: گزارش نيروهاي خودي از منطقه ايلام درخصوص احتمال حمله سراسري عراق و اعلام وضعيت فوق‌العاده براي مقابله با حمله احتمالي امشب عراق؛ اقدام عراق در نصب يک دکل چاه نفت در منطقه هم‌جوار مرزي در موسيان؛ استقرار 80 دستگاه تانک و 25 قبضه توپ بزرگ در منطقه کاني‌مانگا در عراق؛ گزارش اطلاعات سپاه اروميه از ورود 13 فروند هواپيماي سي130 از کشور ترکيه به خاک عراق؛ تجاوز هوايي يک فروند هواپيماي عراقي به حريم هوايي آبادان و خرمشهر؛ فعاليت نيروهاي مهندسي نظامي عراق در روبه‌روي حفار بريم آبادان در منطقه فاو؛ سخنراني ديروز بني‌صدر در اجتماع مردم کرمانشاه در واکنش به حملات مکرر مرزي رژيم عراق.
1359 اقدامات و درگيري‏‌هاي گروه‏‌هاي مسلح معاند با نظام در مناطق کردنشين ازجمله درگيري در بانه در ارتفاعات آربابا در گردنه خان و در محور بانه ـ سردشت و پاسگاه سکنته سقز؛ حمله مهاجمان مسلح به روستاي هولاسو از توابع شاهين‌دژ؛ کشف و ضبط يک‏صد قبضه سلاح با تلاش گروه مبارزه با مواد مخدر آذربايجان‏‌غربي در دره آشنا‌آباد؛ ادامه تحرکات گروه‏‌هاي مسلح غيرقانوني در مناطق مختلف کردنشين ازجمله: عزيمت عبدالرحمن قاسملو به منطقه بوکان و سخنراني در روستاهاي اطراف، عليه جمهوري اسلامي ايران؛ تحرکات افراد مسلح دمکرات و کومه‏‌له در منطقه پاوه؛ راه‌بندان افراد مسلح حزب دمکرات در سه‏‌راهي پي‌تهن‌شهر؛ بستن جاده سنندج ـ مريوان در نزديکي روستاي کوله و گروگان‏‌گرفتن 15 نفر از افراد دولتي و اتومبيل‌هاي آنان؛ نامه درخواستي سردار جاف به ايل قلخاني براي استخدام و نفوذ افراد ايل خود در سپاه پاسداران.
1359 سقوط بالگرد حامل بني‌صدر، رئيس‏‌جمهوري، هنگام بازگشت شبانه وي از نوار مرزي ايران و عراق در نزديکي اسلام‌آباد براثر نقص فني و صدور پيام‌هاي جداگانه ازسوي امام خميني و آيت‌الله منتظري به بني‌صدر به شکرانه نجات جان وي و همراهانش که اين امر از عنايات معجزه‌آساي خداوند بوده است؛ پيام‌ متقابل بني‌صدر به امام خميني؛ سخنان رئيس مجلس درباره سانحه هوايي شب گذشته و شکرگزاري براي نجات جان بني‌صدر و همراهانش.
1359 احضار دريادار سيداحمد مدني ازسوي رئيس دادگاه‌هاي انقلاب ارتش براي رسيدگي به‏‌اتهامات وي و بازتاب اين خبر در رسانه‌هاي غربي.
1359 دو مطلب از نامه مردم درباره توطئه‌هاي جديد امريکا و کشورهاي وابسته به آن در منطقه عليه جمهوري اسلامي ايران؛ گزارش نامه مردم از ملاقات امروز اشرف پهلوي با شاپور بختيار در پاريس.
1359 گزارش‏‌هاي متعددي از تحرکات و تجمع افراد وابسته به خسروخان و ناصرخان قشقايي در مناطق مختلف استان فارس: منطقه آب‌پخش، فراش‌بند، نورجين، فيروزآباد.
1359 قرائت متن نامه سفراي نُه کشور اروپايي در ملاقات چهارشنبه گذشته آنان با رئيس مجلس شوراي اسلامي مبني‏‌بر درخواست آزادسازي گروگان‌هاي امريکايي، در جلسه علني امروز مجلس و پاسخ رئيس مجلس به اين نامه.
1359 افشاي توطئه جديد امريکا با نام "جهش مثبت 80" ازسوي خبرنگار معروف و جنجال‌برانگيز امريکايي، جک اندرسون و بازتاب آن در داخل و خارج، به‌ويژه در رسانه‌هاي چپ.
1359 حمله شديد روزنامه چپ‌گراي اومانيته (چاپ پاريس) به صادق قطب‌زاده درپي ارسال نامه وي به آندره گروميکو وزير امور خارجه شوروي و نيز به‏‌دنبال اقدام سفير ايران در مسکو مبني‏‌بر بستن کنسولگري ايران در لنينگراد.
1359 گزارش وزارت نفت کشور درباره عملکرد يک‌ساله گذشته شرکت‏‌هاي تابع اين وزارتخانه و ميزان توليد و صادرات نفت.
1361 در درگيري‌هاي بين نيروهاي خودي و افراد ضدانقلاب از جمله کومله در اطراف سر پل ذهاب و اروميه، پنج تن از ضدانقلاب کشته يا زخمي شدند و از نيروهاي خودي نيز سه تن به شهادت رسيدند و شش تن مجروح شدند.
1361 هيجده روستاي آزاد شده در اطراف صائين دژ، مبلغ 21 هزار ريال به جبهه‌هاي جنگ کمک کردند. چند روستا در منطقه "شپيران" به همت سپاه پاسداران و پيش‌‌مرگان کرد مسلمان پاک‌سازي شد. تعداد 9 تن از اعضاي گروهک، خود را به سپاه معرفي کردند.
1361 عناصر سازمان مجاهدين خلق در اطراف رودسر و تهران سه تن از افراد محلي را شهيد کردند. گزارش روزنامه جمهوري اسلامي از تشييع سه تن از نيروهاي کميته انقلاب اسلامي که منافقين آنان را زير شکنجه به شهادت رساندند: پيکر پاک آنان در ميان هزاران تن از امت عزا‌دار تهران با حضور شخصيت‌هاي سياسي و مذهبي با دادن شعارهايي چون "دادستان، دادستان، به خاطر مکتب من، شکنجه‌هاي تن من، القصـاص، القصـاص" و... از مقابل کميته انقلاب اسلامي تشييع شد. خبرگزاري فرانسه نيز در گزارشي از اين مراسم، درباره مبارزه جمهوري اسلامي با ترورهاي داخلي نوشت: مبارزه‌اي که مقامات ايراني از چند روز قبل عليه تروريسم داخلي شروع کرده بودند، مشخص‌تر شد. مقامات ايراني به اين "اعمال تروريستي" با کشف فزاينده مخفي‌گاه‌هاي آن‌ها پاسخ مي‌دهند.
1361 دومين جلسه دادگاه صادق قطب‌زاده و مهدي مهدوي همدست وي امروز تشکيل شد. گزيده‌اي از دفاعيات هر دو متهم: قطب‌زاده: به هيچ عنوان از سوي من تصميمي را‌جع به اين مسئله (محاصره و به توپ بستن بيت امام) گرفته نشد و من از تصميم آن‌ها بي‌خبرم. من داشتم وارد کار تغيير حکومت مي‌شدم. ايشان (آقاي شريعتمداري) حرکت ما را تأييد کردند. در مورد جريان آمل تنها کمک من به اين جريان دادن ده تا بيست دست لباس گرمکن و تعدادي ديگر البسه شخصي‌ام بود. سيد مهدي مهدوي در گزارشي نتايج و تصميم‌هاي گرفته شده در جلسه‌هاي متعدد و نيز ديدار و مشورت آن‌ها با اشخاص داخلي و خارجي و قصد خود از سفر به کشورهاي لبنان، سوريه، آلمان و عربستان را تشريح کرد. مهدوي خطاب به قطب‌زاده: من از شما مي‌خواهم که براي سبک کردن بار گناهان خود حقايق را بگوييد.
1361 مصاحبه رئيس مجلس شوراي اسلامي پس از بازگشت از سفر هند به تهران: مسافرت سرنوشت‌سازي بود. در مورد غيرمتعهدها سفر اين هيئت در موضع‌گيري‌هاي اخير نقش مؤثري داشته است. قائم مقام و معاون سياسي وزيرامورخارجه جمهوري اسلامي ايران هر کدام جداگانه پيام‌هاي رئيس‌جمهور ايران به رئيس‌جمهور کوبا و پادشاه نپال را تسليم آنها کرده‌اند. يک مقام سياسي نپال: دولت ايران در نتيجه ادامه جنگ با عراق و تلاش‌هاي کنوني خود، در بين کشورهاي غيرمتعهد کاملاً از نظر سياسي منزوي شده است. مصاحبه معاون امور بين‌المللي وزيرامورخارجه جمهوري اسلامي ايران در هند: به همان دليلي که کنفرانس سران جنبش در بغداد برگزار نمي‌شود، نشست وزراي خارجه نيز در اين محل برگزار نخواهد شد. مصاحبه وزير نفت ايران در الجزاير: صدام تلاش مي‌کند که حداقل اجلاس وزراي خارجه کشورهاي غيرمتعهد را در بغداد تشکيل دهد ولي در اين کار موفق نمي‌شود. براي کشورهاي غيرمتعهد مشخص شد که بغداد نمي‌تواند محل برگزاري اجلاس آن‌ها باشد.
1361 تلاش عراق براي به دست آوردن "حداقل امتياز ": راديو امريکا: «دولت عراق از مصر خواسته است تا در طرح برگزاري کنفرانس وزيران خارجه کشورهاي عضو نهضت عدم‌تعهد در بغداد، از عراق پشتيباني کند.» خبرگزاري فرانسه: وزيرامورخارجه کويت گفت که اگر کنفرانس مزبور در بغداد نباشد، شرکت نخواهدکرد. راديو بي.بي.سي.: معاون وزيرخارجه عراق حامل نامه صدام‌حسين براي حسني مبارک وارد مصر شد.
1361 وزير دفاع عراق: دشمن ايراني، بخش مرکزي جبهه جنگ را براي تهاجم جديد به آن سوي مرزهاي عراق برگزيده است.
1361 يکي از مبارزان انقلاب اسلامي عراق: در انفجار سفارت عراق در پاريس، 7 تن از اعضاي کميته نظامي عراق به همراه 9 تن ديگر کشته شده‌اند که اين افراد کليه خريدهاي تسليحاتي عراق از فرانسه را برعهده داشته و نيز با فراريان ايراني در آن کشور ارتباط داشته‌اند.
1361 بررسي اخبار اقتصادي ايران و عراق در مطبوعات جهان: نشريه کرسنت اينترنشنال: انگلستان و عراق بر سر قرارداد دو ميليارد دلاري وارد مذاکره مي‌شوند. خبرگزاري کويت: عراق از ژاپن وام دولتي کم بهره درخواست کرده است. ژاپن در پروژه‌هاي اقتصادي عراق شرکت مي‌کند.
1361 تجارت اسلحه با عراق" عنوان گزارشي از هفته نامه "دي نوي" چاپ برلن غربي: کاميون‌هاي نظامي به جاي ماشين‌هاي جمع‌آوري زباله، خودروهاي تانک‌بر و کاميون‌هاي نظامي از بندر "برمن" آلمان به عراق ارسال مي‌کنند.
1361 رؤساي جمهوري يوگسلاوي، اندونزي و دولت‌هاي سودان و جيبوتي در مورد جنگ ايران و عراق ابراز نگراني کردند. "پيتر استامويچ" رئيس‌جمهور يوگسلاوي: اين جنگ براي خط مشي جنبش عدم‌تعهد زيان‌آور است.
1361 گزارش خبرگزاري فرانسه در مورد تهديدهاي اخير صدام مبني‌بر بمباران تأسيسات نفتي ايران به‌خصوص جزيره خارک: صدام پس از دادن امتياز بزرگي به ايران، اکنون براي به دست آوردن ابتکار در عمليات جنگي، گام‌هاي تازه‌اي برداشته است. به عقيده ناظران آگاه در بغداد، اين حرکت عراق به منظور تعديل افکار عمومي مردم عراق و ايجاد تشنج در منطقه براي دامن زدن به صلح صورت مي‌گيرد.
1364 تجاوز هوايي مجدد و ناموفق عراق به آسمان خارک؛ گزارش دفتر وزير نفت و خبرگزاري جمهوري‌اسلامي، از وضعيت اسکله‌هاي H و T از نظر امکان صدور نفت و مشکلات بازسازي قسمت‌هاي آسيب‏ ديده‌ي آن‏ها و چشم‏ انداز موفقيت يا عدم موفقيت در بازسازي.
1364 خبرگزاري دولتي عراق با اعلام شماره‌ي تلفن، از خبرگزاري‏‌هاي جهان دعوت کرد که براي دريافت يک عکس از انهدام جزيره‌ي خارک، با آن شماره تماس بگيرند.
1364 بازتاب خارجي حمله‌ي عراق به جزيره‌ي خارک و حساسيت مفسران در خصوص احتمال عمليات تلافي‌جويانه‌ي ايران و در خطر بودن صدور نفت حاميان مالي عراق در خليج‌فارس.
1364 گزارش مفصل يک نشريه‌ي داخلي سپاه از تحرکات ديپلماتيک اخير ايران با عنوان "طرح‌هاي صلح شوراي همکاري خليج‌فارس و مقدمه‌اي بر آن".
1364 برگزاري انتخابات چهارده ساعته‌ي چهارمين دوره‌ي رياست جمهوري‌اسلامي ايران در محيطي آرام به‌رغم تهديدهاي عراق مبني‌بر حمله به محل‌هاي تجمع مردم و با وجود اقدامات ايذايي ضدانقلابيون و حملات تبليغاتي رسانه‌هاي خارجي.
1364 امتناع آيات عظام "مرعشي نجفي"، "شريعتمداري" و "روحاني" از شرکت در انتخابات.
1364 اقدامات ايذايي پراکنده‌ي ضدانقلاب در داخل و خارج از کشور هنگام انتخابات و دست‏گيري چندتن از آنان که براي انجام دادن ترور و تخريب به تهران اعزام شده‏ بودند.
1364 پيام مفصل امام به حجاج بيت‌الله‌الحرام درباره‌ي اوضاع کنوني جهان اسلام.
1365 نيروي‌زميني‌ سپاه‌ برنامه‌ اجراي‌ عمليات‌هاي‌ محدود را به‌ قرارگاه‌ خاتم‌الانبيا اعلام‌ کرد.
1365 تذکرات‌ فرمانده‌ کل‌ سپاه‌ به‌ فرماندهان‌ يگان‌هاي‌ مأمور در عمليات‌ در منطقه‌ حاج‌عمران‌(کربلاي‌2).
1365 بازديد برادر رحيم‌ صفوي‌ از منطقه‌ عملياتي‌ دربنديخان‌؛ پيشنهاد وي‌ براي‌ مشکل‌ بُعد مسافت‌ تا خط دشمن‌ در شب‌ عمليات‌؛ احتمال‌ لغو عمليات‌ به‌ علت‌ صعب‌العبور بودن‌ معبرهاي‌ وصولي‌ و بُعد مسافت‌ تا به‌ هدف‌.
1365 بمباران‌ سد شهيد عباسپور مسجد سليمان‌ و سد دز در دزفول‌؛ توقف‌ نيروگاه‌ 1000 مگاواتي‌ شهيد عباسپور؛ شهادت‌ جراحت‌ هشت‌ تن‌؛ سرنگوني‌ يک‌ هواپيماي‌ عراقي‌.
1365 شوروي‌ تا پايان‌ سال‌ جاري‌ ميلادي‌ 34" ميگ‌ 25"، 12"ميگ‌ 23"، 12 بمب‌افکن‌؛ 115 هلي‌کوپتر و 2330 موشک‌ به‌ عراق‌ تحويل‌ خواهد داد.
1365 اقدامات‌ مجاهدين‌ خلق‌ در مناطق‌ مختلف‌ مرزي‌ و نحوه‌ همکاري‌ اين‌ سازمان‌ با عراق‌.
1365 انفجار يک‌ بمب‌ در نزديکي‌ مکان‌ برگزاري‌ نماز عيد قربان‌ در شهر قم‌ موجب‌ شهادت‌ 15 تن‌ و جراحت‌ بيش‌ از 100 تن‌ شد و قسمت‌هايي‌ از حرم‌ حضرت‌ معصومه‌(س‌) آسيب‌ ديد.
1365 اخراج‌ 20 تن‌ از مردم‌ عراق‌ از طريق‌ منطقه‌ مرزي‌ جوانرود؛ عراق‌ قصد دارد خانواده‌هاي‌ عرب‌ جنوب‌ عراق‌ و مصري‌ را جايگزين‌ خانواده‌هاي‌ کرد و ترکمن‌ در استان‌هاي‌ سليمانيه‌ و کرکوک‌ نمايد.
1365 ارسال‌ کمک‌هاي‌ مردمي‌ و اعزام‌ نيروهاي‌ بسيجي‌ از استان‌هاي‌ خراسان‌، کرمان‌، فارس‌، ايلام‌ و شهرهاي‌ فيروزآباد، سپيدان‌ و قزوين‌ به‌ جبهه‌؛ اعزام‌ چهارمين‌ گردان‌ مبلغان‌ فرهنگي‌ سازمان‌ تبليغات‌ اسلامي‌ به‌ جبهه‌هاي‌ جنگ‌؛ تأکيد فرمانده‌ کل‌ سپاه‌ در بوشهر بر ندادن‌ فرصت‌ به‌ دشمن‌.
1365 نماينده‌ ايران‌ در سازمان‌ملل‌ از پيشنهاد دبيرکل‌ سازمان‌ملل‌ درباره‌ خودداري‌ ايران‌ و عراق‌ از حمله‌ به‌ مناطق‌ مسکوني‌ و غيرنظامي‌ استقبال‌ کرد.
1365 وزير امور خارجه‌ ايران‌ در کنفرانس‌ خلع‌ سلاح‌ ژنو خواستار برخورد قاطع‌ مجامع‌ بين‌المللي‌ با عراق‌ به‌دليل‌ کاربرد سلاح‌هاي‌ شيميايي‌، شد.
1365 رئيس‌جمهور يمن‌ و نخست‌وزير يونان‌ از توقف‌ جنگ‌ بين‌ ايران‌ وعراق‌ و پيشنهاد صلح‌ صدام‌ حمايت‌ کردند. يونان‌ اخيراً بيش‌ از يکصد هزار گلوله‌ توپ 105 ميلي‌متري‌ به‌ عراق‌ صادر کرده‌است‌.
1365 جينزديفنس‌: «جنگ‌ خليج‌فارس‌ به‌ دليل‌ يک‌ بن‌بست‌ اقتصادي‌ به‌ پايان‌ خواهد رسيد. اصرار ايران‌ براي‌ برکناري‌ صدام‌ و بحران‌ اقتصادي‌ باعث‌ بي‌ثباتي‌ رژيم‌ عراق‌ شده‌است‌.» راديو امريکا: در ايران‌ اقدامات‌ وسيعي‌ براي‌ سربازگيري‌ جريان‌ دارد، اما از تدارک‌ لجستيکي‌ براي‌ پشتيباني‌ از چنين‌ حمله‌ بزرگي‌، اثري‌ نيست‌.
1365 عراق‌ به‌ ليست‌ کشورهايي‌ که‌ معامله‌ ايتاليايي‌ها با آنها خطرناک‌ تلقي‌ مي‌شود، اضافه‌ شده‌است‌.
1365 ديدار تبليغاتي‌ وزير دفاع‌ کويت‌ از جزيره‌ بوبيان‌؛ راديو اسرائيل‌: فرمانده‌ ارتش‌ کويت‌ تدارکات‌ نظامي‌ براي‌ مقابله‌ با حمله‌ احتمالي‌ ايران‌ به‌ جزيره‌ بوبيان‌ را مورد بررسي‌ قرار داد.
1365 نخست‌وزير ترکيه‌ بمباران‌ هوايي‌ مناطق‌ کردنشين‌ شمال‌ عراق‌ را موفقيت‌آميز خواند.
1365 آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ در نماز عيد قربان‌: دشمنان‌ اسلام‌ در سرتاسر جهان‌ اسلام‌ به‌ توطئه‌ وابسته‌ کردن‌ هرچه‌ بيش‌تر جوامع‌ اسلامي‌ از نظر سياسي‌، اقتصادي‌ و نظامي‌ به‌ استکبار جهاني‌ و در منطقه‌ ما، به‌خصوص‌ به‌ اسرائيل‌ مشغول‌اند... منطق‌ ما در برابر اسرائيل‌ منطقي‌ نيست‌ که‌ با گذشت‌ زمان‌ کهنه‌ شود.
1366 حمله هوايي عراق به دو واحد از تأسيسات نفتي اهواز و استاديوم ورزشي صالح‌آباد.
1366 درگيري پنج‌ ساعته نيروهاي خودي با عناصر کومه‌له در "چهل‌خانه" و "چناره" مريوان.
1366 پيشنهاد آقاي هاشمي رفسنجاني براي برقراري امنيت در خليج‌فارس: قطع‌ حملات عراق به نفت‌کش‌ها و خروج نيروهاي بيگانه از منطقه.
1366 گزارش راديو بي.بي.سي. از سخنان آقاي هاشمي و تفسير اين راديو درباره روابط ايران با کشورهاي حاشيه جنوبي خليج‌فارس.
1366 در مصاحبه مطبوعاتي دريادار ملک‌زادگان مطرح شد: تشريح عمليات مين‌روبي و تکذيب درگيري هوايي ايران با امريکا.
1366 ورود ناو امريکايي "گوادال کانال" به خليج‌فارس و تفسير روزنامه "پراودا" و تلويزيون مسکو از سياست و اقدامات امريکا در خليج‌فارس.
1366 اعلام موافقت عمان با اعطاي امکانات پايگاهي محدود به ناوگان ضد‌ مين انگليس.
1366 تفسير روزنامه نيويورک تايمز از روابط ايران و شوروي: "نزديکي آنها بعيد است." گزارش ميدل‌‌ايست از گسترش روابط امريکا با عراق.
1366 برگزاري آخرين جلسه محاکمه مهدي هاشمي و اتهامات وي.