روزشمار دفاع مقدس
سال رخداد
1361 توصيه‌هاي فرمانده سپاه براي پي‌گيري امور در منطقه‌ي عملياتي والفجر قبل از سفر به تهران: توقف همه‌ي شناسايي‌ها در محور صفريه؛ برگزاري جلسات هماهنگي با فرماندهان ارتش؛ افزايش فعاليت‌هاي شناسايي در ساير محورها؛ تأکيد بر نکات مثبت مباحث در جلسات و اجراي مانور براي کسب آمادگي‌هاي لازم.
1361 در ادامه‌ي گلوله‌باران آبادان، پالايشگاه خسارت ديد و بخشي از نخلستان‌هاي جزيره‌ي مينو دست‌خوش حريق شد. اطلاعيه‌ي 11196 ستاد مشترک ارتش درباره‌ي انهدام يک فروند ميگ21 عراقي در منطقه‌ي عملياتي توسط موشک هواپيماي خودي. سقوط يک هواپيماي خودي از نوع F6 در نزديکي فرودگاه اهواز و شهادت خلبان اول آن.
1361 زخمي يا شهيد شدن 5 تن بر اثر حمله‌ي نيروهاي حزب دمکرات به خودرو ژاندارمري در نزديکي پاسگاه سرو در شمال غربي اروميه. ترور ملاصالح ترابي‌ روحاني اهل تسنن يکي از روستاهاي تکاب به دست افراد حزب دمکرات. کشته شدن 2 تن از چته‌هاي دمکرات در اطراف روستاي حماملار از بخش صوماي در شمال اروميه به دست نيروهاي خودي. اجراي حکم اعدام يکي از عوامل حزب دمکرات کردستان که در درگيري‌هاي مسلحانه شرکت داشت.
1361 اقدام نيروهاي سازمان مجاهدين خلق به ترور يکي از اهالي روستاي رودبار گيلان و پرتاب بمب دست‌ساز به منزل يکي از اعضاي شوراي مسجد زين‌العابدين اهواز.
1361 گزارش حجت‌الاسلام حسيني فرمانده سپاه اصفهان از عمليات آيت‌الله اشرفي اصفهاني که در آن 160 تن از افراد سازمان مجاهدين خلق و چريک‌هاي فدايي خلق اقليت دست‌گير شدند.
1361 اظهار ندامت و توبه از اعمال گذشته‌ي اعضاي سازمان مجاهدين خلق در زندان اهواز، به دنبال ملاقات رجوي با طارق عزيز در پاريس؛ بررسي ملاقات رجوي و طارق عزيز در مقاله‌يي با عنوان "قمار جديد مخالفان آيت‌الله خميني" در مجله‌ي ميدل ايست.
1361 از بين رفتن فاصله‌ها در ميان اقشار مختلف ايران و دوستي قواي نظامي و روحانيون از جمله محورها سخنان امام‌خميني در ديدار با رئيس شهرباني کل کشور‌ و شماري از مسئولان اين نهاد بود.
1361 هاشمي رفسنجاني در ديدار با اعضاي سپاه اراک و برخي مسئولان ديگر: در آستانه‌ي سال‌گرد انقلاب و در آستانه‌ي شکست بعث عراق، دنياي کفر به تکاپو افتاده تا از تکرار انقلاب ايران در عراق جلوگيري کند.
1361 تأکيد آقاي رجايي خراساني (نماينده‌ي دائم ايران در سازمان ملل) بر استقلال ايران و تداوم قطع ارتباط سياسي دولت ايران با دولت امريکا در مصاحبه با شبکه‌ي تلويزيوني اِي.بي.سي. امريکا.
1361 تشريح جزئيات سير شکل‌گيري وقايع اخير اوپک در سخنان پيش از دستور کياوش نماينده‌ي مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي.
1361 خبر روزنامه‌ي ژاپني ينهون کزاي درباره‌ي توافق ايران و ژاپن براي ادامه‌ي فعاليت در جهت تکميل پروژه‌ي پتروشيمي بندر امام‌خميني. خبرگزاري رويتر: 4 شرکت ژاپني موافقت کرده‌اند هنگامي که شرکت بدهي 43 ميليون دلاري خود را بپردازد، تعدادي کارشناس جهت بررسي پروژه‌ي بندر امام‌خميني به تهران بفرستند.
1361 رئيس پارلمان عراق‌ در مصاحبه با هفته‌نامه‌ي المصور با بيان اين‌که کمک نظامي مصر به عراق کافي نيست از دولت مصر خواست تا به جنگ عراق عليه ايران بپيوندد و سرباز به جبهه اعزام کند. وي همچنين سوريه را عامل صهيونيسم در انهدام سازمان آزادي‌بخش فلسطين خواند.
1361 گزارش نشريه‌ي المجله چاپ لندن از روابط رو به گسترش واشنگتن و بغداد و عدم توانايي عراق در پرداخت ديون خود به شرکت‌هاي ژاپني.