یادمان سه راهی جند الله
یادمان سه راهی جند الله

سه راهی جندالله در 24 کیلومتری شهر ایلام محل اتصال جاده¬ ی ایلام-سرنی، صالح آباد و مهران می باشد که در دهانه تنگ نیاز واقع شده و تا میمک 20 کیلومتر فاصله دارد. پس از پذیرش قطعنامه 598، در تاریخ 1367/04/28 ارتش عراق به ایلام حمله کرد و تا سه راهی جندالله پیش آمد که با مجاهدتهای برادران ارتشی و رزمندگان لشکر11امیرالمؤمنین(علیه السلام) به همراه مردم و عشایر ایلام تحت فرماندهی لشکر11 امیر المومنین(علیه السلام) ایلام و تلاش جان برکفان هوانیروز ارتش، از پیشروی دشمن ممانعت به عمل آمد. آتش توپخانه¬ ی سپاه و ارتش تأثیر فراوانی بر سد این پیشروی و سر در گم شدن یگانهای دشمن گردید. مین ¬گذاری اطراف جاده ¬ی سرنی-میمک توسط مهندسی رزمی لشکر 11 امیرالمؤمنین(علیه السلام) باعث انهدام تعدادی از تانکها و نفربرهای دشمن گردید. نهایتاً پس از این درگیری شدید بین دو طرف، ارتش عراق متحمل خسارات زیادی شده و مجبور به عقب نشینی گردید. این سه¬ راهی از سمت راست به میمک، مستقیماً به صالح¬ آباد و ادامه¬ ی این مسیر به مهران منتهی می¬ شود. ضمناً این منطقه توسط آیت الله حیدری ایلامی(رحمه الله) به «سه راهی جندا…» نامگذاری شد. از سال 1361 تا پایان جنگ، در سه راه جند الله ایستگاه صلواتی رزمندگان برای تجدیدقوای رزمندگان جبهه ایلام، برقرار بود. به پاس جان فشانی ها و دفاع جانانه مردم ایلام، یادمانی در سال 1379در این مکان به وسعت 2000مترمربع بانام یادمان مقاومت مردمی ایلام، بنا شد. که یادآور جانفشانی‌ها و دفاع جانانه مردم ایلام است، در داخل این یادمان تعدادی تانک و ادوات جنگی نیز جهت نمایش قرار دارد.

نویسنده : دفاع پرس

تاریخ : 1398

خاطره : سه راه جندالله(یادمان مقاومت مردمی ایلام) 3کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام و 30 سه راه جندالله در کیلومتری شمال روستای ریکا و در دهانه تنگه نیاز قرار دارد و محل تلاقی جاده های سرنی، صالح آباد و مهران است. و هجوم سراسری مجدد 598 پس از پذیرش قطعنامه ارتش بعث عراق، سه راه حساس جندالله اشغال شد و هم زمان با خطر سقوط ایلام، شش گردان زبده و کارآزموده سپاه ایلام به همراه نیروهای مردمی و عشایر با همراهی هوانیروز ارتش، در این منطقه راه دشمن را سد کردند که درنتیجه آن، دشمن با دادن تلفات عقب نشینی کرد و با 110 تغییر مسیر، راه صالح آباد- گلان را در پیش گرفت و با پشتیبانی نیروهای زرهی، خود را به تنگه کنجانچم مهران و درنهایت به مرزهای بین المللی رساند. تا پایان جنگ، در سه راه جند الله ایستگاه 1361 از سال صلواتی رزمندگان برای تجدیدقوای رزمندگان جبهه ایلام، برقرار بود. به پاس جان فشانی ها و 1379در این مکان و در سال مترمربع 2000دفاع جانانه مردم ایلام، یادمانی به وسعت بانام یادمان مقاومت مردمی ایلام، بنا شد. ادوات به جای مانده از دشمن در این یادمان، یادآور آخرین حد پیش روی دشمن در استان ایلام و جبهه مهران است


نویسنده : دفاع مقدس

تاریخ : 1396

خاطره : سه راهی جندالله در 24 کیلومتری شهر ایلام محل اتصال جاده¬ ی ایلام-سرنی، صالح آباد و مهران می باشد که در دهانه تنگ نیاز واقع شده و تا میمک 20 کیلومتر فاصله دارد. پس از پذیرش قطعنامه 598، در تاریخ 1367/04/28 ارتش عراق به ایلام حمله کرد و تا سه راهی جندالله پیش آمد که با مجاهدتهای برادران ارتشی و رزمندگان لشکر11امیرالمؤمنین(علیه السلام) به همراه مردم و عشایر ایلام تحت فرماندهی لشکر11 امیر المومنین(علیه السلام) ایلام و تلاش جان برکفان هوانیروز ارتش، از پیشروی دشمن ممانعت به عمل آمد. آتش توپخانه¬ ی سپاه و ارتش تأثیر فراوانی بر سد این پیشروی و سر در گم شدن یگانهای دشمن گردید. مین ¬گذاری اطراف جاده ¬ی سرنی-میمک توسط مهندسی رزمی لشکر 11 امیرالمؤمنین(علیه السلام) باعث انهدام تعدادی از تانکها و نفربرهای دشمن گردید. نهایتاً پس از این درگیری شدید بین دو طرف، ارتش عراق متحمل خسارات زیادی شده و مجبور به عقب نشینی گردید. این سه¬ راهی از سمت راست به میمک، مستقیماً به صالح¬ آباد و ادامه¬ ی این مسیر به مهران منتهی می¬ شود. ضمناً این منطقه توسط آیت الله حیدری ایلامی(رحمه الله) به «سه راهی جندا…» نامگذاری شد.


نویسنده : دفاع پرس

تاریخ : 1396

خاطره : سه راهی به نام «جندالله» حدود یک سال و‌نیم از پیروزی انقلاب اسلامی کشورمان گذشته بود که ارتش صدام به خاک میهن حمله کرد و آغازگر جنگ ناجوانمردانه‌ای شد که هشت سال به طول انجامید و در این دوران، خسارات سنگین انسانی و مادی فراوانی به دو کشور وارد شد. با شروع جنگ که پیام‌آور روزهای تلخ و سراسر رنج و درد است، آنچه که از دل رزم غیرتمندانه رزمندگان اسلام سر برآورده است و باعث افتخار ملت ما شده پایداری و مقاومت مردم ایران در برابر تجاوز دشمن است. آوازه‌ی این دفاع جانانه، نشان سربلندی است که تا ابد در تاریخ ملت عاشورایی ما خواهد درخشید. یکی از مهم‌ترین عوامل ثبت و یادآوری حماسه‌ها و رشادت‌های رزمندگان و البته از زیباترین حرکات ارزشی که می‌شد بعد از پایان یافتن جنگ تحمیلی به آن پرداخت ساخت یادمان‌های دفاع مقدسی بود که به یاری و همت یادگاران دوران طلایی دفاع مقدس این امر به خوبی انجام شد. مرزهای ایران اسلامی و مناطق حساس عملیاتی رزم‌ها، دلاوری‌ها، فداکاری‌های روزهای جنگ رزمندگان را کم به خود ندیده‌اند و این مکان‌های مقدس و متبرک به قدوم فرزندان خمینی(ره) امروز از دلنشین‌ترین، نورانی‌ترین و پر استقبال‌ترین عبادتگاه‌های عاشقانی است که هر ساله به خصوص در ایام نوروز رهسپار دیار عشق و جنون می‌شوند. استان ایلام از جمله مناطق مهم و عملیاتی بود که به دلیل دارا بودن 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق در روزهای جنگ مورد هجمه سنگین رژیم بعث قرار گرفت و از این حیث یادمان هایی همچون قرارگاه لشکر امیرالمومنین (ع)، دشت عباس، چنگوله، سه راهی جندالله، دهلران، مهران و ... همچون مدال افتخار بر سینه خود دارد و تا تاریخ زنده است بر این افتخار خواهد بالید.