یادمان فتح المبین

یادمان فتح المبین
تهرلن- راهیان نور- این عملیات در دوم فروردین 1361 بعد از حدود 18 ماه از شروع جنگ ایران و عراق، با رمز« یازهرا(س)» آغاز شد

یادمان فتح المبین به گزارش راهیان نور، يادمان شهدای فتح المبين در 8 کیلومتری شمال غربی شوش و در غرب رودخانه کرخه قرار دارد که در این منطقه تعدادي از رزمندگان قرارگاه فجر به فرماندهی شهید مجید بقایی كه 6روز مانده به عملیات فتح المبین قصد رخنه به سنگرهاي دشمن در این منطقه داشتند در 9شیار که بعدها به نام شيارهاي المهدي، شيخي، شليكا، خِنِگ، محلات، شیر علی سلطانی، شهید ربیعی، شهید میرزایی و شهید ترکی معروف شدند با سنگرهاي كمين دشمن درگير شده و تعداد زیادی از آن ها در این شیارها به شهادت می رسند.
در 19 دي ماه 1381، هشت شهيد گمنام توسط مردم شهيدپرور شهرستان شوش تشييع و در اين يادمان به خاك سپرده شد و در کنار آن ها نیز برخی از شیارهای عملیاتی به صورت بازسازی شده قرار دارند که یادآور نبرد حماسی رزمندگان در این منطقه است.
عملیات فتح المبین از عملیات های نظامی ایران بر علیه نیروهای عراق، در فروردین 1361 در خلال جنگ ایران و عراق بود، که با تلفات بالای انسانی پس از هفت روز نبرد سنگین و با پیروزی قاطع نیروهای ایرانی و عقب نشینی ارتش بعثی عراق، به پایان رسید.
این عملیات در ساعت سی دقیقه بامداد روز دوشنبه 2 فروردین 1361 در جبهه جنوبی بعد از حدود 18 ماه از شروع جنگ ایران و عراق، در منطقه غرب شهرهای دهلران و شوش با وسعت حدود 2,500 کیلومتر مربع در استان خوزستان با رمز« یازهرا(س)» آغاز شد.

طرح ریزی عملیات فتح المبین از اواسط آبان 1360 آغاز شده بود، بسیاری بر این باورند که این عملیات نقطه عطف جنگ ایران و عراق است، که در نهایت منجر به بیرون راندن نیروهای عراقی از بخش بزرگی از خاک خوزستان شد.
هر چند برخی دیگر از مفسران جنگ، عملیات بیت المقدس را تعیین کننده ترین عملیات در طول جنگ ایران و عراق می دانند.

عملیات فتح المبین باعث آزادسازی 2,400 کیلومتر مربع از سرزمین های اشغالی، شامل ده ها بخش و روستا و نیز چندین جاده ارتباطی مهم شد، همچنین شهرهای دزفول، شوش، اندیمشک و پایگاه هوایی دزفول نیز، از دید و تیر مؤثر ارتش عراق خارج گردید.
عملیات فتح المبین با فرماندهی مشترک ارتش و سپاه پاسداران و با استعداد 35 گردان از نیروهای ارتش و 100 گردان از نیروهای سپاه پاسداران، در مقابل 7 تیپ زرهی، 20 تیپ پیاده، 10 گردان توپخانه ارتش عراق که معادل با حدود 80,000 تا 160,000 نفر نیرو بود، اجرا گردید.

هدف نیروهای ایرانی محاصره نیروهای عراقی بود که بتوانند آنها را در بیرون از شهرهای دزفول و شوش متوقف کرده و از سقوط یا تصرف شهر دزفول نیز جلوگیری نمایند.
نیروهای ارتش ایران تحت فرماندهی علی صیاد شیرازی، در شب دوم فروردین، عملیات زرهی خود را آغاز کردند. این عملیات با یورش موج انسانی توسط نیروهای سپاه پاسداران به فرماندهی محسن رضایی، همراهی می شد. هر یک از یورش های موج انسانی، در حدود 1,000 نفر از نیروهای سپاه پاسداران و بسیج را شامل می شد. یادمان شهدای فتح المبین در هشت کیلومتری شمال غربی شوش و در غرب رودخانهٔ کرخه ساخته شد، انتخاب این زاویه از شهر شوش برای ساخت یادمان شهدای فتح المبین هم علت خاصی دارد؛ زیرا یکی از عملیات های بزرگ در دوران دفاع مقدس، به جبههٔ شوش باز می گردد.
در آن روزهای سرنوشت ساز و در آستانه ی انجام عملیات فتح المبین در هشت کیلومتری شمالغربی شوش و در غرب رودخانه کرخه اتفاقی به وقوع پیوست که تاریخ این سرزمین هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.
در 19 دی 1381، مردم شهر شوش، هشت شهید گمنام را تشییع و در این یادمان به خاک سپردند، در کنار آن هم برخی از شیارهای عملیاتی، به صورت بازسازی شده، قرار دارند که یادآور نبرد حماسی رزمندگان در این منطقه است.
یکی از اتفاق های به یادماندنی در این محل، حضور رهبر معظـم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله امام خامنــه ای (مدظله العالی) در محل این یادمان است که به 11 فــروردین 1389برمی گردد.