شهید سیدمجتبی هاشمی؛ از فرماندهی جنگ های نامنظم تا تشکیل فدائیان اسلام

شهید سیدمجتبی هاشمی؛ از فرماندهی جنگ های نامنظم تا تشکیل فدائیان اسلام
تهران- راهیان نور- «سید مجتبی هاشمی» نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران، فرمانده گروه فداییان اسلام در طول جنگ ایران و عراق و به همراه مصطفی چمران تنها فرمانده جنگ های نامنظم در ایران بود.

شهید سیدمجتبی هاشمی؛ از فرماندهی جنگ های نامنظم تا تشکیل فدائیان اسلام به گزارش راهیان نور؛ «سید مجتبی هاشمی» نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران، فرمانده گروه فداییان اسلام در طول جنگ ایران و عراق و به همراه مصطفی چمران تنها فرمانده جنگ های نامنظم در ایران بود. کسی که در 13 ابان 1319 در محله شاپور به دنیا آمد و در 28 اردیبهشت 1364 در خیابان وحدت اسلامی (شاپور سابق)، تهران توسط اعضای سازمان مجاهدین خلق مورد سوء قصد قرار گرفت و به شهادت رسید. به مناسبت نهمین سالگرد شهادت این فرمانده جنگ، مرور بخشی از زندگی و رشادت های وی در حماسه های جنگ در ادامه می آید:

سیدمجتبی؛ زیباترین جوان ایرانی در سال 1338

سید مجتبی سومین فرزند خانواده اش بود و در جوانی به سبب ظاهر، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کرد، به طوری که در سال ١٣٣٨ به عنوان زیباترین جوان ایران شناخته شد. او برای استخدام به ارتش شاهنشاهی رفت اما جو حاکم بر ارتش با احوال او تناسبی نداشت و از آنجا بیرون آمد و به شغل آزاد روی آورد.

او که در کنار کار، به ورزش های باستانی و کُشتی نیز مشغول بود، در سال ١٣٤٢ به هیئت های مذهبی پیوست و بارها به دلیل مبارزاتش، توسط نیروهای ساواک تحت تعقیب قرار گرفت.وی دارای تحصیلات متوسطه بود. سید مجتبی متاهل، دارای دو فرزند و در تهران سکونت داشت.


محافظ امام خمینی(ره) در زمان ورود به ایران

او قبل از انقلاب اسلامی، ازدواج کرد و با آغاز مبارزات مردم علیه شاه، کم کم زندگی اش رنگ و بوی سیاسی گرفت تا اینکه انقلاب به پیروزی رسید. در زمان ورود امام خمینی جزء نخستین افراد حلقه محافظان او در کمیته استقبال قرار می گیرد؛ وی بعد از پیروزی انقلاب