واکاوی عملیات "نصر 6"

واکاوی عملیات "نصر 6"
سایت نوید شاهد تهران بزرگ به مناسبت سی و سومین سالروز عملیات نصر 6 در منطقه میمک طی گزارشی به این عملیات پرداخته که در ادامه می خوانید.

عملیات
به گزارش خبرنگار نوید شاهد تهران بزرگ، دهم مرداد 1366 بود که عملیات نصر6 که یکی از سنگین ترین نبردهای انجام شده در ارتفاعات میمک در طول سال های دفاع مقدس بود، با رمز یا اباعبداللَّه الحسین(ع)، به اجرا درآمد.
درواقع این عملیات در ساعت 4 بامداد، آغاز و پس از 13 روز نبرد و ایثار گری سربازان و رزمندگان نیروی زمینی ارتش، به اهداف عملیات رسیده و خسارات سنگینی به ارتش بعث عراق وارد آوردند، به طوری که در این عملیات تپه های 670، 642، کله قندی و قسمتی از تپه شهدا به دست نیروهای خودی افتاد و 11 تیپ عراقی متحمل تلفات و ضایعاتی از30 الی 90 درصد شدند.
همچنین 15 هزار عراقی کشته و زخمی شدند که فرمانده تیپ یک کماندوی «سپاه یکم» عراق جزو کشته شدگان بوده و 102 عراقی دیگر به اسارت درآمدند، علاوه بر این در عملیات نصر6 غنایمی از جمله؛ 18 دستگاه تانک و 9 دستگاه نفربر همراه 11 عراده توپ و بیش از 120 دستگاه انواع خودرو دشمن هم منهدم شد و تعداد قابل توجهی سلاح سبک و مقادیر فراوانی تجهیزات و مهمات به دست رزمندگان اسلام افتاد.
اهداف این عملیات
1- پاسخگویی به شرارت‏های آمریکا در خلیج فارس و همسویی با آمادگی مدافعان خلیج فارس. 2- انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن بقایای آنها از منطقه عملیاتی میمک، توسط رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران.
در گزارش روز 10 مرداد 1366 در خصوص عملیات نصر 6 آمده است:
شب گذشته «عملیات نصر» برای بازپس گیری برخی از ارتفاعات «میمک» که در چند روز گذشته به دست دشمن افتاده بود، آغاز شد. نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در حمله به ارتفاعات محور شمالی میمک با انهدام باقی مانده نیروهای سپاه دوم عراق، منطقه را از وجود افراد دشمن پاکسازی و ارتفاع 670 و «تپه شهدا» را به طور کامل تصرف کرد (روزنامه اطلاعات، 11/ 5/ 1366، ص 3؛ و روزنامه کیهان، 11/ 5/ 1366، ص 3.)
نیروهای عمل کننده که از پشتیبانی مؤثر نیروی هوایی برخوردار بودند، با برتری دیده بانی و اجرای دقیق آتش توپخانه موفق شدند تلفات و خسارت های سنگینی به ارتش عراق وارد آورند. در این حمله بسیاری از نیروهای دشمن کشته یا زخمی شدند. همچنین تاکنون 120 تن از نیروهای عراقی اسیر و به پشت جبهه تخلیه شده اند که در میان آنان یازده تن افسر و سی تن درجه دار هستند. (روزنامه رسالت، 12/ 5/ 1366، ص 3.)
بر اساس گزارش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، نیروهای عراقی ساعت 15 امروز در منطقه عملیاتی میمک دو بار به تپه شهدا پاتک کردند که با پایداری نیروهای خودی تلاش دشمن خنثی شد. (سند شماره 08858 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزارش نوبه ای اطلاعاتی، شماره 20، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، معاونت عملیات و اطلاعات، 9/ 5/ 1366 الی 16/ 5/ 1366، ص 5.)
در همین حال، هواپیماهای دشمن چند بار منطقه عملیاتی میمک و جاده های مواصلاتی را بمباران کردند. در ساعت 10: 20 دقیقه نیز مواضع نیروهای خودی در منطقه میمک را شش فروند هلی کوپتر مورد حمله قرار دادند (همان، ص 12.)
یکی از نشریه های داخلی سپاه در گزارشی از منطقه میمک، در بررسی تلاش چند روزه نیروهای دشمن در این منطقه عملیاتی، نوشته است: «در تاریخ سوم مرداد ماه ارتش عراق با استفاده از واحدهایی از 30 تیپ و گردان پیاده، کماندویی و توپخانه حمله گسترده ای جهت بازپس گیری ارتفاعات غرب و شمال غربی منطقه عملیاتی میمک آغاز نمود. در اولین مرحله عملیات، دشمن موفق شد ارتفاعات 640، 610، 600، 490، 450 و نیز ارتفاعات «دو قلوی ناف میمک در غربی ترین نقطه ارتفاعات استراتژیک میمک شامل بلندی های 400، 404، 418، 430 و نیز یال شرقی ناف میمک را به تصرف خود درآورد.
ارتش جمهوری اسلامی ایران طی 8 روز عملیات سنگین که با نیرویی به استعداد ظاهری یک چهارم قوای دشمن انجام داد، توانست تعدادی از این ارتفاعات را آزاد نماید. ولی مهم ترین آن ها یعنی 620 معروف به تپه شهدا بیش از شش بار میان نیروهای خودی و ارتش عراق رد و بدل شد. در جریان عملیات نصر 6 در منطقه میمک، نیروهای خودی نیمی از مناطق تصرف شده توسط دشمن را آزاد کردند، ولی ارتفاعات غربی میمک همچنان در کنترل دشمن است.
فرماندهان نظامی علت پیشروی دشمن در منطقه را استفاده از نیروهای بسیار زیاد و مجهز و نیز پشتیبانی بی وقفه نیروی هوایی و هلی کوپترهای دشمن می دانند.» این گزارش با اشاره به سکوت عراق از اعلام تصرف ارتفاعات و تجمع گسترده نیروهایش در منطقه، در مورد عملیات دیگری در آینده نزدیک هشدار داده است. (سند شماره 226164، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، 29/ 5/ 1366، صص 9-10.)
در پایان ناگفته نماند که ستوان سوم توپخانه علی اعرابی، افسر رابط توپخانه به گردان 152 پیاده درعملیات نصر2 و ستوان یکم محمد حسینی افسر اطلاعات تیپ و ستوان دوم توپخانه حسن محمدی کیا معاون گروهان تکاور تیپ در عملیات نصر6، در این عملیات به شهادت رسیدند که روحشان شاد و یادشان گرامی باد.
انتهای پیام/
Bookmark and Share X Share