رویاهایم من را به سمت نویسندگی کشاند

رویاهایم من را به سمت نویسندگی کشاند
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اردبیل، «مریم حضرتی» نویسنده ساکن اردبیل و فارغ التحصیل رشته حقوق می گوید همیشه در رؤیاهایش زندگی کرده و چون رؤیاپردازی لذت بخش ترین جنبه زندگی وی بوده، از نوجوانی به نویسندگی پرداخته است. وی نوشتن را با داستان کوتاه آغاز کرد و در میانه راه به خاطره ...

docDiv1ImgDesc').width(imagesize);}});به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اردبیل، «مریم حضرتی» نویسنده ساکن اردبیل و فارغ التحصیل رشته حقوق می گوید همیشه در رؤیاهایش زندگی کرده و چون رؤیاپردازی لذت بخش ترین جنبه زندگی وی بوده، از نوجوانی به نویسندگی پرداخته است. وی نوشتن را با داستان کوتاه آغاز کرد و در میانه راه به خاطره نویسی کشیده شد. در کنار داستان های کوتاهی که از این نویسنده جوان اردبیلی در کتاب ها و مجله ها چاپ شده است، چهار کتاب مستقل نیز در بازار نشر دارد؛ از آن جمله سه کتاب خاطره و رمان «برف سفید و ماجرای خاکستری» که اخیراً منتشر شده است.

مسئولیت انجمن ادبی سیمین دانشور در استان اردبیل، کسب رتبه اول جشنواره داستانی سیب، کسب عنوان سومی جشنواره خاطره نویسی استان، دبیری و داوری نخستین جشنواره داستان کوتاه شهری شمال غرب کشور، از تجارب حضرتی در چند سال اخیر است. او همچنین تدریس داستان نویسی در فرهنگسرای سوم خرداد را در کارنامه خود دارد که برگزاری جشنواره های فرهنگی شهرداری اردبیل با داورهایی در سطح ملی را در پی داشته است.

از حضرتی که این روزها نوشتن را دغدغه اصلی خود می داند و پیش از این در «زیر پوست زخمی جاده ها» و «یک شهر، یک خانه» نویسندگی را تجربه کرده است، سراغ کتاب های جدیدش را گرفتیم. می گوید: «راه خانه ام را بلدم» خاطرات عذرا شوقی، همسر شهید مدافع حرم فرید کاویانی است و عشق و انتظار دو رکن اصلی این روایت عاشقانه را تشکیل می دهند.

وی اضافه می کند: فرید از کودکی به سبب فقر خانواده به پیشنهاد عمویش به قم رفته و سال ها در کارگاه قالی بافی کار کرده است. طعم تنهایی و سختی های زندگی را از 9 سالگی درک کرده و به این ترتیب، جوانی خودساخته و متکی به نفس بار می آید.

نویسنده کتاب ادامه می دهد: همین خصوصیات مردانه سبب می شود تا عذرا در 17 سالگی و در همان نخستین دیدارها دلداده فرید شود و این دو خیلی زود در اوایل دهه 80 در روستای لُرد از توابع شهرستان خلخال قصه عشق برای هم می خوانند.

وی تعریف می کند: آن روزها فرید کارگر آرماتور بند ساده ای بوده که به سبب شغل خود مرتب به شهرها و روستاهای دیگر سفر می کرد و به این ترتیب در کنار عشقی که بین او و عذرا وجود دارد، ناخواسته واژه انتظار را از همان ابتدای زندگی مشترک وارد لغت نامه خانواده اش می کند.

به گفته حضرتی فراز و فرودهای زندگی عذرا و فرید، از خود گذشتی های بسیاری را برای هر دو به همراه دارد و شاید به همین دلیل است که وقتی موسم دفاع از حرم فرامی رسد، فرید تصمیم می گیرد برای ساخت سنگر و استحکامات دفاعی به سوریه برود و از مهارت های خود در آنجا استفاده کند.

«راه خانه ام را بلدم» با شمارگان 2500 نسخه، به قیمت 20هزار تومان از سوی انتشارات خط مقدم منتشر شده است.

اما قصه رمان «برف سفید و ماجرای خاکستری»، که پیشتر نیز در ایبنا معرفی شده بود، از واقعیتی الهام گرفته که در بخش ارشق شهرستان مشگین شهر اتفاق افتاده و نویسنده از 15 سالگی با آن زندگی کرده است؛ قصه ای عاشقانه، اجتماعی و تاریخی که در زندگی «گؤزل» و «دریا» رقم می خورد.

حضرتی در این باره نیز می گوید: «گؤزل» عمه پدر من بود، اما دیگر شخصیت های داستان، تخیلی هستند و به عبارتی، یک اتفاق واقعی، با آمیزه تخیل، به اثری سوررئال به سبک رئالیسم جادویی بدل شده است.

«برف سفید و ماجرای خاکستری» در تهران و از سوی نشر پایتخت، با نظارت منوچهر صالحی در 130 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه، به قیمت 25000 تومان با طرحی از سیامک پاینده بر جلد آن، منتشر شده که استقبال کم نظیر دوستداران ادبیات را در پی داشته است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:
کلاغ ها روی قبرها هلهله می کردند و اوج می گرفتند... یاد حرف های مادر افتادم که می گفت: «کلاغ ها وقتی که اینطور دسته جمعی پرواز می کنند، عروسی دارند»... یعنی کشته شده های جنگ چالدران هم عروسی داشتند؟ ... شاه اسماعیل گریه می کرد، انگار دیگر دست و دلش به جنگ نمی رفت. عثمانی ها این همه کشته روی دستش گذاشته بودند....

به اعتقاد حضرتی، چاپ همزمان «راه خانه ام را بلدم» و رمان «برف سفید و ماجرای خاکستری» نویدبخش تلاش مضاعف نویسندگان اردبیلی برای خلق آثار جدید است.

وی همچنین از تولید کتاب صوتی سه اثر خود (یک شهر، یک خانه، راه خانه ام را بلدم و رمان اخیر) خبر داد. این آثار در شرکت وویسس اردبیل به مدیریت داوود حجازی تولید و در اپلیکیشن کتاب های الکترونیک عرضه خواهد شد. گزارشگر مریم رضائی کد مطلب : 293743 http://www.ibna.ir/vdcfjmd0mw6d1ea.igiw.html ibna.ir/vdcfjmd0mw6d1ea.igiw.html کپی متن خبر