مروری بر فعالیت های مبارزاتی روحانی شهید، سید علی اندرزگو

مروری بر فعالیت های مبارزاتی روحانی شهید، سید علی اندرزگو
تهران- راهیان نور-در روز 2 شهریور 1357 حجت الاسلام سیدعلی اندرزگو از فعالان مبارزات مسلحانه با حکومت پهلوی در درگیری با ماموران ساواک به شهادت رسید.

مروری بر فعالیت های مبارزاتی روحانی شهید، سید علی اندرزگو به گزارش راهیان نور، شهید «سید علی اندرزگو» در ماه مبارک رمضان سال 1318در تهران متولد شد. هفت ساله بود که به مدرسه رفت و دوران ابتدایی را در مدرسه «فرخی» تهران گذراند. 12 ساله که شد در یک نجاری مشغول کار شد و همراه با کار تحصیلات حوزوی اش را در مدرسه «هرندی» آغاز کرد.

او در نوجوانی با شهیدان نواب صفوی و «صادق امانی» که از اعضای جنبش فداییان اسلام بودند، آشنا شد.او که روحیه ای ظلم ستیز داشت خیلی زود با فدائیان اسلام ارتباط برقرار کرد و در مبارزات آن ها همراه شان شد.

در ایام درگیری های قیام 15 خرداد او را به همراه چند تن دیگر از اعضای این جنبش دستگیر و زندانی کردند.

سرانجام پس از بازجو یی که به محکومیت وی منجر نشد، و پس از آزادی از زندان، از آن زمان فعالیت جدی خود را آغاز کرد و وارد شاخه نظامی هیئت مؤتلفه اسلامی شد. نخستین حرکت او دراین رابطه، مشارکت در ترور «حسنعلی منصور» نخست وزیر وقت بود.

شهید اندرزگو، همچنین در این خصوص نقش مهمی در وارد کردن اسلحه به ایران در جهت مبارزه مسلحانه با رژیم داشت و برای این منظور همواره به کشورهای دیگری سفر می کرد.

هجرت به عراق

او پس از ترور منصور دستگاه ساواک با تمام قدرت در پی یافتن عوامل این اقدام بر آمد. ، اما «سید علی اندرزگو» چندی در قم زندگی مخفیانه ای را شروع کرد. مدتی بعد ساواک در صدد دستگیر کردن او برآمد، اما او این بار توانست مخفیانه به عراق برود. «اندرزگو» در آن جا با امام خمینی (ره) رهبر نهضت اسلامی که در تبعید به سر می برد ملاقات کرد.

این شهید مجاه