ترجمه کتب دفاع مقدس نیازمند درک فرامتنی درباره موضوعات جنگ است

ترجمه کتب دفاع مقدس نیازمند درک فرامتنی درباره موضوعات جنگ است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ترجمه آثار دفاع مقدس یک سال پس از وقوع جنگ تحمیلی (1360) و با ترجمه کتاب «جنگ با انقلاب» آغاز شد. این روند در سال های دیگر پیگیری شد، اما همچنان به نظر می رسد با توجه به تأکید های مقام معظم رهبری بر ترجمه آثار دفاع مقدس، شاهد شروعی تازه در این عرصه هستیم. در ...

docDiv1ImgDesc').width(imagesize);}});به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ترجمه آثار دفاع مقدس یک سال پس از وقوع جنگ تحمیلی (1360) و با ترجمه کتاب «جنگ با انقلاب» آغاز شد. این روند در سال های دیگر پیگیری شد، اما همچنان به نظر می رسد با توجه به تأکید های مقام معظم رهبری بر ترجمه آثار دفاع مقدس، شاهد شروعی تازه در این عرصه هستیم. در گفت وگویی با ناصر جنانی، که در کارنامه کاری خود ترجمه بسیاری از کتاب های دفاع مقدس از جمله کتاب های Martyr Ebrahim Hemmat (شهید محمد ابراهیم همت)، A biography of martyr pilot Alireza Yasini (زندگینامه شهید خلبان علیرضا یاسینی) و بسیاری از کتاب های دیگر را دارد به بررسی این موضوع پرداخته ایم که شرح آن در ادامه آمده است.

در سال های اخیر بارها بر این نکته تأکید شده که خاطرات دفاع مقدس، از جمله گونه های ادبی امروز ماست که ویژگی های بومی مخصوص خود را دارد و از این منظر می تواند نماینده خوبی از ادبیات ایرانی برای عرضه در بازار جهانی معرفی شود. نظر شما راجع به این موضوع چیست؟ فکر می کنید که چقدر دست این نوع ادبی در مواجهه با مخاطب جهانی پر است؟
در سال های اخیر تلاش هایی برای عرضه ادبیات دفاع مقدس صورت پذیرفته است. ولی کافی نبوده است. در این سؤال از حضور در بازارهای جهانی سخن به میان آورده شده، حال اینکه این نوع از ادبیات حتی در کشور خودمان نیز تا حدودی محجور مانده است. به عنوان مثال در کلاس های آموزش زبان، مرسوم است که زبان آموزان را برای تقویت مبحث درک مطلب و واژگان به خواندن کتاب داستان ترغیب می کنند. حال آنکه با نگاهی گذرا درخواهید یافت که تقریباً تمامی کتاب داستان های سطح بندی شده موجود در بازار وارداتی و بازگوکننده تفکر و فرهنگ غربی است که بعضاً هم سعی در القاء گفتمان غرب در غالب واژگان و همچنین قهرمان سازی به سبک هالیوود دارد. نگاهی به عناوین کتاب هایی همچون «بت من»، «مرد عنکبوتی»، «مرد آهنی» و... گواه این مدعاست. حال آنکه یک زمینه بسیار مناسب در حوزه ترجمه می تواند تهیه کتاب های داستان سطح بندی شده با روایت حماسه های دوران دفاع مقدس و همچنین معرفی قهرمانان و شهدای آن باشد. این امر موجب پرورش فرهنگ ایثار و شهادت در بین نوجوانان و جوانان و همچنین جلوگیری از نفوذ فرهنگ غربی می شود. در این زمینه البته دفتر مطالعات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه در سالیان گذشته اقدام به نشر کتاب داستان آموزش زبان انگلیسی با محوریت شهدای گرانقدر کرد که با استقبال خوبی نیز مواجه شد.

نکته بعدی اقبال جامعه جهانی است. با توجه به اینکه سالیان زیادی افتخار خدمت به عنوان مترجم همزمان را داشته ام، این موضوع را از نزدیک درک کرده ام. هیئت های خارجی متعدد از سراسر جهان در سفر به کشور ما، هرگاه صحبتی از رشادت های شهیدان این مرز و بوم مانند شهید دوران، شهید بابایی، شهید صیاد شیرازی، شهید همت و سایر شهدای گرانقدر به میان می آمد بلافاصه درخواست کتاب زندگی نامه این عزیزان را به زبان انگلیسی، عربی و فرانسه (بسته به نوع زبان هیئت خارجی) داشتند تا بیشتر با شخصیت و منش این بزرگواران آشنا شوند. ادبیات جهان پر است از کتاب هایی که درباره جنگ نگاشته شده اند و اتفاقاً جزء پرفروش ترین ها و برندگان جوایز ادبی بوده اند. در سال های اخیر کتاب های قابل اعتنایی به زبان فارسی در خصوص دفاع مقدس نگاشته شده اند که برخی را نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی تقریظ فرموده اند که این کتاب ها همگی قابلیت ترجمه به زبان های زنده دنیا را دارند و حتماً هم با اقبال خوبی مواجه خواهند شد.کار ترجمه، یک کار تخصصی است که روند انجام و انتشار آن با کتاب های تألیفی متفاوت است. براساس تجربه ای که در سال های گذشته در زمینه ترجمه آثار داشته اید، فکر می کنید که چقدر ترجمه ادبیات و به ویژه خاطرات دفاع مقدس در ایران به صورت تخصصی انجام می شود و نگاه ها به این موضوع، نگاه تخصصی است؟ نکته قابل تأمل اول این است که این دسته از آثار آنقدر اندک است که نمی توان تحلیل درست کیفی و کمی از آنها داشت. ناشران انگشت شماری هستند که اقدام به نشر ترجمه کتاب هایی با موضوع دفاع مقدس می کنند و کلاً ترجمه مبحثی تخصصی است. ترجمه ادبی دارای ویژگی ها و مشخصات خاص خود است که آن را از سایر گونه های ترجمه متمایز می کند. در همین راستا مترجم این گونه خاص که مربوط به روایات و خاطرات دفاع مقدس است هم نه تنها باید خود در حوزه ادبیات دفاع مقدس اهل مطالعه و پژوهش باشد، بلکه با ادبیات روایی زبان مقصد نیز باید آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند ترجمه ای درست، روان و سلیس ارائه دهد. در واقع مترجم این ژانر نیز باید خصوصیات خاص خود را داشته باشد و در این حوزه به صورت تخصصی ورود کرده و برای خود نامی دست و پا کند. مثلاً هنگامی که از ترجمه کتاب های روانشناسی سخن به میان می آید چندین نفر مترجم به نام این حوزه سر زبان ها هستند و در خرید کتاب نیز بیشتر از نام نویسنده کتاب اصلی به نام مترجم آنها دقت می شود. این موضوع باید در ترجمه آثار دفاع مقدس نیز مشهود شود.

بخشی از مشکلاتی که در سال های گذشته دامن ترجمه خاطرات دفاع مقدس را گرفته، نبود ارتباط میان نویسنده و مترجم بوده است. به هر حال این متون قرار است در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای عرب زبان منطقه توزیع شود و ممکن است ناآشنایی مترجم با فضای جنگ تحمیلی، سوءتفاهم هایی را برای مخاطبان جدید ایجاد کنند. فکر می کنید که آیا برای ترجمه یک اثر، داشتن یک متن کافی است؟
مسلماً ارتباط مستقیم با نویسنده اصلی کتاب در صورتی که وی در قید حیات باشد و قابل دسترسی می تواند بسیار سودمند بوده و روند ترجمه را تسهیل کند. یکی از ابتدایی ترین مشخصات مترجم، تسلط به زبان مبدأ و مقصد و آشنایی کامل با موضوع ترجمه است. در واقع مترجمی که در این حوزه مطالعه نداشته یا مطالعات اندکی داشته است همچون سایر موضوع ها نباید ورود کند. مثلاً اگر به اینجانب یک کتاب با موضوع پزشکی بدهند چون در این خصوص آشنایی و تسلط کافی ندارم و نیز این موضوع مورد علاقه بنده نیست به هیچ عنوان نباید دست به ترجمه بزنم.

موضوع دیگر درک فرامتنی است. آثار بسیار زیادی در جهان پس از فوت نویسنده اصلی ترجمه شدند و اتفاقاً بسیار هم پرفروش بودند و با اقبال خوانندگان مواجه شدند. در واقع این گونه نیست که اگر مترجم به نویسنده اصلی دسترسی پیدا نکرد این امر خللی در امر ترجمه وی وارد کند. در واقع آن چه از ارتباط بین نویسنده و مترجم به مراتب مهم تر است، تسلط و آشنایی مترجم با ادبیات دفاع مقدس در زبان فارسی و همچنین آشنایی کامل با این ژانر روایی در زبان مقصد است. یعنی مترجم باید بکوشد متن را به گونه ای ترجمه کند که اگر نویسنده کتاب، انگلیسی زبان بود و می خواست به زبان انگلیسی داستان را روایت کند، متنی شبیه ترجمه مترجم ارائه می داد.جنگ های مختلف دنیا همچون جنگ ویتنام ، روسیه و ... توسط ادبیات در دنیا مطرح شده است ، اما ما در جوزه دفاع مقدس هنوز نتوانسته ایم در این مسیر قدم برداریم، کتاب های دفاع مقدسی که تاکنون در ایران منتشر شده اند ، تا چه اندازه این قابلیت را دارند که بتوانند پرچم دار پیمودن این مسیر میان سایر هنرها باشند؟
بسیاری از جنگ ها از طریق ادبیات به دنیا معرفی شدند و فیلم های متعددی نیز از روی همین کتاب ها ساخته شدند. خوشبختانه در سال های اخیر کتاب های فاخری در زمینه دفاع مقدس منتشر شده اند که اکثراً جزء پرفروش ترین ها بوده و به چاپ های چندم رسیده اند. بعضی نیز مورد تأیید و سفارش مقام معظم رهبری قرار گرفته اند. پرواضح است که گام اول ثبت و ضبط روایات است، همان کاری که در کتاب «دا» صورت گرفته است.

موضوع بعدی مخاطب شناسی و قلم نویسنده است. در عصر امروز که آحاد جامعه با توجه به هجوم شبکه های اجتماعی و فضای مجازی اقبال کمتری به کتاب و کتابخوانی دارند و همچنین از خواندن متن های طولانی روی گردان هستند، تنها یک قلم روایتگر جذاب می تواند مخاطب را برای خواندن ترغیب و جذب کند. در بحث ترجمه نیز مترجم باید بکوشد لحن و سبک نویسنده را نیز تا حد امکان برگرداند. حال هر چه داستان دارای قوام و ظرافت های زیبا باشد می توان امیدوار بود که مثلاً فیلمنامه ای از آن اقتباس شود.

حوزه خاطرات دفاع مقدس از جمله حوزه هایی است که از خلأهای قانونی رنج می برد. بسیاری از مسائل در مراحل چاپ این دست از آثار هنوز از نظر قانونی یا واضح و روشن نیست و یا رعایت نمی شود. به عنوان نمونه، حقوق نویسنده و راوی در این امور اصلاً مشخص نیست و گاه ناراحتی هایی را ایجاد کرده است. فکر می کنید که وجود ضعف های موجود در ترجمه های امروز چقدر از این دست از مسائل نشأت می گیرد؟
با توجه به اینکه قانون کپی رایت یا حق انحصاری نشر یک اثر در کشورمان وجود ندارد متأسفانه شاهد بروز این دست مشکلات هستیم. مثلاً مترجمی با وسواس بسیار و با صرف زمان برای پژوهش بر روی اثر، کتابی را ترجمه می کند و چندی بعد مشابه آن را به اسم مترجمی دیگر در بازار می یابد که این امر باعث ایجاد عدم رضایت و نبود انگیزه کافی برای کار در این حوزه میشود. موضوع دیگر عدم وجود مأخذی برای پیگیری امور ترجمه است. بدین معنی که بعضاً مشاهده می شود یک کتاب را چندین مترجم ترجمه کرده اند، ولی ترجمه کتاب دیگر که آن هم از پرخواننده ترین ها بوده مغفول مانده و کسی به سراغش نرفته است. وقتی پای صحبت مترجمین می نشینید جملگی مدعی اند که اگر ما مطلع بودیم ترجمه نمی کردیم و به سراغ کتاب دیگری می رفتیم.

لطفاً برای روشن شدن ذهن مخاطب در خصوص روند ترجمه یک اثر صحبت کنید، اینکه برای ترجمه از چه کسانی باید اجازه گرفته شود؟
برای ترجمه یک اثر طبق اصول اخلاقی و قانون کپی رایت که در اکثر کشورهای دنیا رعایت می شود باید از ناشر کتاب مجوز کتبی گرفت و این مجوز کتبی نیز به ناشر کتاب ترجمه داده می شود و نه به خود مترجم. ناشران کتاب معمولاً نظر نویسنده اصلی را در این خصوص جویا می شوند، ولی مجوز کتبی از نویسنده بدون داشتن مجوز کتبی از ناشر می تواند معضلاتی را برای مترجم به وجود آورد. پس از ترجمه نیز ناشر برای گرفتن مجوز نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام می کند که مبحث تخصصی ناشرین است. کد مطلب : 295685 http://www.ibna.ir/vdcc4pqip2bqoe8.ala2.html ibna.ir/vdcc4pqip2bqoe8.ala2.html کپی متن خبر