روح الله شنبه ای؛ اولین فرمانده شهید دوران دفاع مقدس

روح الله شنبه ای؛ اولین فرمانده شهید دوران دفاع مقدس
تهران- راهیان نور-اولین فرمانده شهید دوران دفاع مقدس 11 روز قبل از شروع رسمی جنگ تحمیلی در مهران به شهادت رسید.

روح الله شنبه ای؛ اولین فرمانده شهید دوران دفاع مقدس به گزارش راهیان نور؛ عملیات رسمی تهاجم عراق به کشورمان در 18 شهریور 59 به پاسگاه «نی خزر» که در ارتفاعات مهم میمک قرار داشت شدت گرفت. در این عملیات «روح الله شنبه ای» فرمانده عملیات سپاه در 20 شهریور 59 به عنوان اولین فرمانده به شهادت رسید.

دلیل پیش دستی عراق برای تصرف میمک و به ادبیات عراقی ها منطقه «سیف سعد» یعنی شمشیر پیروزی این بود که میمک تهدید کننده ی امنیت بغداد بود چون عراق در منطقه جبهه میانی به خصوص ارتفاعات میمک عمق استراتژیک دارد و اولین عملیات موفق ایران هم در میمک در 19 دی 59 رقم خورد.

شهید روح اله شنبه ای متولد یکم فروردین ماه سال 1336 در ایلام بود که از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد و در تاریخ بیستم شهریور ماه سال 1359 یعنی ده روز پیش از آغاز رسمی جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران اسلامی در منطقه «بهرام آباد» مهران بر اثر اصابت ترکش به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

زاهدپور، یکی از همرزمان شهید درباره آخرین روز حیات شهید شنبه ای می گوید.

صبح روز بیستم شهریور ماه، در سپاه مهران به همراه روح الله بودم. نماز صبح را به جماعت خواندیم.

مشغول تلاوت قرآن شد و سپس اشک ریزان دست به دعا برداشت، بعد به سمت بهرام آباد رفتیم. در آنجا با دشمن تبادل آتش داشتیم. روح الله، گلوله های خمپاره 120 میلی متری را که همراه داشت خرج گذاری کرد و طبق گراهای قبلی به گلوله باران بعثی ها جواب می داد .

عراق به شدت با تانک، توپ و خمپاره دهکده متروکه بهرام آباد و باغات و پاسگاه را زیر آتش بار خود داشت و هر بار قسمتی از ساختمان های که در آن پناه گرفته بودیم، تخریب می شد و ما جای خود را عوض می کردیم. تبادل آتش تا ظهر ادامه داشت