عرض ارادت شهیدان به ساحت مقدس حضرت رضا(ع)؛ امام غریب شهدا

عرض ارادت شهیدان به ساحت مقدس حضرت رضا(ع)؛ امام غریب شهدا
نوید شاهد - هم زمان با سالروز شهادت امام رضا علیه السلام، گوشه هایی از ارادت شهیدان دفاع مقدس به ساحت این امام همام را مرور می کنیم.

به گزارش خبرنگار نوید شاهد امام رضا(ع) در مدینه، پس از شهادت پدر، امامت بر مردم را بر عهده گرفتند و به رسیدگی امور پرداختند.
عرض ارادت شهیدان به ساحت مقدس امام رضا(ع)
ایشان شاگردان پدر را به دور خودش جمع کردند و به تدریس و تکمیل حوزه علمیه جدش امام صادق (ع) مشغول شدند و در این راستا گام های بزرگ و استواری برداشتند. پس از شهادت امام کاظم(ع) که در سال 183 هـ ق رخ داد، آغاز امامت حضرت رضا(ع) شروع شد و با توجه به این که هارون (پنجمین خلیفه عباسی) در سال 193 از دنیا رفت، 10 سال از امامت حضرت رضا(ع) معاصر زمان هارون بود. مدت امامت آن حضرت، حدود 20 سال طول کشید که 17 سال آن در مدینه و سه سال آخر آن در خراسان گذشت. ایشان پس از هفده سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیلهء مأمون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفتند. آن حضرت پس از قبول اجباری ولایت عهدی مأمون و گذشت سه سال، در 55 سالگی به دست مأمون خلیفه عباسی به شهادت رسیدند.
رزمندگان دوران دفاع مقدس در جبهه های جنگ تحمیلی همواره به ایشان متوسل می شدند و حتی برخی شهدای دفاع مقدس در وصایای خود چند خطی به ساحت مقدس ایشان عرض ارادتی داشته اند. در این گزارش، هم زمان با سالروز شهادت امام رضا علیه السلام، گوشه هایی از ارادت شهیدان دفاع مقدس به ساحت ایشان را مرور می کنیم.
شهيدسيدحسن سادات کچویی
عرض ارادت شهیدان به ساحت مقدس امام رضا(ع)

بسم الله الرحمن الرحيم

حقير در اولين جمله از شما می خواهم گذشته رافراموش كنيد اماسخت از آن عبرت بگيريد. گذشته اي كه جزسياهي و درد و رنج چيزي ديگر برايمان به ارمغان نياورد. متاسفانه هنوز در بعضي افراد حس برتري قومي وفاميل كه ازخصوصيات جاهليت بوده است ديده مي شود. امام رضا(ع) مي فرمايد:

حق رابگو اگرچه موجب نابودي توشود. و اساس اسلام استوار بر حق است و موقعي كه گفتيم «لااله الاالله» يعني نفي و رد كردن هر چيز ديگر خواه فاميل، خواه قوم، خواه فرزند، خواه ماشين و ثروت و غيره، پس بايد اين تبعيضات را كنار گذاشت و در كنار هم با وحدت در آرامش و صلح و صفا زندگي كنند و در اجتماعات مذهبي، سياسي، اجتماعي، در مسجد كه سنگر اصلي اسلام و محل خوب است شركت كنيد و يكديگر را ارشاد و مسايل را از كانال خودش حل كنيد و دانشمندان بيشتر مسئولند كه در موردي سكوت كنند و يا تضعيف افراد كنند، بدون مورد افرادي را كه خدمتگزار اسلامند، هوشيارباشيد، بيدار باشيد، اسلام كه دين كامل است بايد همه ابعاد را داشته باشد و دارد.


مجتبي عالم كارشهید
عرض ارادت شهیدان به ساحت مقدس امام رضا(ع)
بسمه تعالي بسم الله الرحمن الرحيم ان الله اشتري من المومنين انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه .

بدرستي كه خدا جان و مال مومنين را به بهاي بهشت خريداري كرده ...

و اين معاهده با خدا به حقيقت سعادت بزرگي است .

باري اي خانواده گرامي اگر جنازه من بعد از شهادت بدست شما رسيد كه مرا حتي الامكان در صحن نو و در جوار امام رضا(ع) و تا حد امكان نزديك به ارامگاه(شهيد سيد مهدي فرشچي) دفن كنيد و قبل از دفن از طرف من از امام رضا(ع) عذر بخواهيد از اينكه در زندگي دنيوي همسايه خوبي براي آقا نبوده ام ولي كرم و بخشش امام رضا(ع) زياد است و مرا در جوار خود قبول نموده و انشاء الله در روز جزا شفاعت مرا خواهد كرد و اگر هم يك وقتي جنازه من بدست شما نرسيد هيچ اظهار ناراحتي نكرده خود را جاي خانواده شهدايي بگذاريد كه چندين عزيزشان بدستشان نرسيده است .

و در ضمن اي خانواده گرامي مبادا در هنگام تشييع جنازه من در انظار عمومي ابراز ناراحتي كنيد كه با اين كارتان روح مرا ازرده و اجر خودتان را كم و دشمن نابكار و منافقين و ضد انقلابيون را شاد خواهيد كرد .


محمد شادمهر
عرض ارادت شهیدان به ساحت مقدس امام رضا(ع)
بسم الله الرحمن الرحيم از شدت شور و شوق نمي دانم چه بنويسم شور و شوق از اين نظر كه خداوند بزرگ مرا نيز جز يكي از سربازان كربلاي حسيني قرار داده به خدا نمي دانم چطور سپاسش را بگويم .
همسر عزيز تو خيلي مهربان بودي شما خيلي خوب بودي من شرمنده خوبي هاي شما هستم ... و من چون خودم هم خيلي در رفتن ميدان سرخ شهادت عجله داشتم باعث شد كه بدون مقدمه يك مرتبه تصميم گرفتم همانطور كه برايت به طريق نموده بودم مدتي بود كه مي خواستم بروم و چون سعادت ياري نمي كرد مجبور شدم به خدمت امام هشتم (ع) امام رضا (ع) رفتم و تقاضاي اجازه ورود نمودم و همين كه اجازه صادر شد ناگهان عازم شدم .


شهید محمد جواد سنگتراش
عرض ارادت شهیدان به ساحت مقدس امام رضا(ع)

بنام خدا پدر و مادر خوبم برادران و خواهرانم ...

ضمن عرض سلام و ارزوي موفقيت و پيروزي برايتان اميدوارم خداوند صبر انقلابي به شما عنايت فرمايد من فكرمي كنم زمان ان رسيده باشد كه حرفهايم را در چند كلمه خلاصه كنم و بگويم :

پدر و مادر مهربانم تا چند وقت ديگر اگر خداوند اين سعادت (شهادت) را نصيبمان كند من ديگر در بين شما نخواهم بود و براي همين لازم است كه چند نكته اي را تذكر بدهم اميدوارم كه شما به اين موارد توجه كنيد.

....
مسأله ديگر كه زياد لازم است توجه داشته باشيد چون احتمال دارد كه اتفاق بيفتد جسد است انسان در هر كجا كه دفن شود در ملك خداوند دفن شده اگر احيانا خبر اوردند كه جواد شهيد شده ولي جسدش را پيدا نكرديم و يا ... از خودتان ضعف نشان ندهيد و هر وقت در چنين صورتي خواستيد سر قبرم بياييد يك زيارتي امام رضاي غريب را بكنيد كه ايشان سمبل شهداي غريب تاريخ اسلامند . شما سر قبر هر شهيدي برويد با جواد شما هيچ فرقي ندارد جزاينكه جواد ايمان و تقوايش از انها كمتر است ولي اگر جنازه ام را پيدا كرديد در كنار شهداي بهشت رضا دفنم كنيد
.

ديگر اينكه بعد از شهادتم به من ديگر جواد نگوييد از من بعنوان پيشمرگ روح الله ياد كنيد . در پايان از زحمات بي پايانتان كه نتوانستم جبران كنم و نه قدرت انرا داشتم كه مقدار كمي از وظيفه ام را نسبت به شما انجام دهم تشكر مي كنم و از خداوند صبر و استقامت و پيروزي برايتان ارزو مي كنم . خدانگهدارتان باشد.

Bookmark and Share X Share