جامانده گردان شهادت هستم/ باید از شهدا الگو بگیریم

جامانده گردان شهادت هستم/ باید از شهدا الگو بگیریم
نوید شاهد - عبدالله پوراسکندر جانباز 50درصد دوران دفاع مقدس و یکی از اعضای پیام آوران ایثار می گوید: «جوانان با تأسی از سبک زندگی شهدا و الگوپذیری آنها در جامعه می توانند به موفقیت دست یابند.»

جانباز همان دلداده و آسيب‏ ديده ‏ای است كه پرمايه‏ ترين سرمايه خود را به مسلخ عشق برده است تا مُهر محبت و بندگی را بر پيشانی خود زند، همان كسی كه با دريافت حقيقت وجود خويش به اوج انسانی خود رسيده و به ‏دنبال رضايت خدا و بهشت ابدی است. او همان انسان خودباوری است كه كرامت و شجاعت را در جان خود جا داده و جهاد را بهترين ميدان عرضه اخلاص خويش به پروردگار محبوب خود می داند. عبدالله پوراسکندر از جانبازان 50 درصد و یکی از اعضای پیام آوران ایثار است که در گفت و گو با خبرنگار نوید شاهد شهرستان های استان تهران از خاطرات روزهایی که برای دفاع از کشور تا پای جان رفته اند، روایت می کند، که در ادامه می خوانید.

جامانده گردان شهادت؛ «از شهدا الگو بگیریم»

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: لطفاً خودتان را برای مخاطبین نوید شاهد معرفی کنید.

پوراسکندر: عبدالله پوراسکندر، جانباز پنجاه درصد هستم. هشتم دی ماه 1347 در استان اردبیل به دنیا آمدم. تحصیلاتم را تا پایان دوره ابتدایی ادامه دادم و بعد از آن مشغول کار کشاورزی شدم. وقتی نوجوان بودم به علت مسائل معیشتی به استان تهران شهرستان اسلامشهر مهاجرت کردیم. بنده یکی از اعضای پیام آوران ایثار بنیاد شهید و در حال حاضر به روایتگری مشغول هستم.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: چگونه به جبهه اعزام شدید؟ چه مدت در جبهه حضور داشتید و مهمترین عملیاتی که شرکت داشتید، کدام عملیات بوده است؟

پوراسکندر: اولین بار که ثبت نام کردم، به صورت بسیجی و در سال 1360 بود، آن زمان 13 سال سن داشتم که با اعزام من موافقت نشد و فقط دفترچه اعزام را پر کرده بودم. مجدداً در سال 1362 درخواست اعزام به جبهه را دادم که این بار بحمدالله موافقت شد و توانستم به عنوان بسیجی در جبهه حضور پیدا کنم. ما را به پادگان دوکوهه اعزام کردند و در لشکر 27محمدرسول الله(ص) در گردان سلمان فارسی دوره ی آموزشی را سپری کردم. با سمت کمک آر پی جی زن به رزمندگان کمک می کردم. در عملیات خیبر، در مناطق حلبچه، شیخ صالح و شاخ شمیران عملیاتهایی که در آن منطقه بود حضور داشتم.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: چه موضوعی باعث شد تصمیم رفتن به جبهه را بگیرید؟

پوراسکندر: من در سن 13 سالگی تصمیم رفتن به جبهه را گرفته بودم، زیرا به اهدافم کاملاً مطلع بودم و میدانستم جهاد در راه خدا بهترین راه سعادت انسان است. البته با اینکه از لحاظ جثه و سن کوچک بودم و برای حضور در جبهه، باید رضایت والدین باشد و من از داشتن پدر محروم بودم و به هر طریقی که بود مادرم را راضی کردم. من به فرمایشات امام خمینی(ره) که جبهه ها نباید خالی بماند جامه عمل پوشانیدم و برای دفاع از خاک کشورمان و نوامیسمان به جبهه اعزام شدیم.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: چگونه و در چه عملیاتی به مقام جانبازی نایل آمدید؟

پوراسکندر: اولین مجروحیتم در عملیات خیبر، از ناحیه دست مورد اصابت گلوله قرار گرفتم و مجروح شدم. بعد از بهبودی در سال 1363 به جبهه اعزام شدم در درگیری با منافقین سقز و بانه مجروح شدم.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: جانباز شدن به لحاظ روحی و جسمی چه پیامدهایی برای شما داشت؟

پوراسکندر: دلیل حضورم در جبهه دفاع از خاک کشورم بود و دوست نداشتم جانباز شوم بلکه شیفته شهادت بودم و به شهادت فکر می کردم و از شهادت همرزمانم افسوس می خوردم.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: با چه شهدایی همرزم بودید و اگر خاطره ای از ایشان دارید برایمان بفرمایید.

پوراسکندر: همرزمان زیادی در گردانی که من حضور داشتم، به شهادت رسیدند، ازجمله؛ شهید «علی اصغر صفرخانی» فرمانده گردان شهادت بود و در واقع من جامانده گردان شهادت هستم.

می توانم اشاره کنم به اینکه در کنار رزمندگان دلیر اسلام لحظه، لحظه آن خاطره بود چون لحظاتی را سپری می کردم که فقط با دل و جان رزمندگان بود و ایثار و جهاد را فقط در نگاهشان دیده می شد. صبری که در رفتارش بود مرا مجذوب آنها می کرد.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: نظرتان در مورد جنگ تحمیلی چیست؟

پوراسکندر: به هر شکلی به نظر من جنگ سخت است و البته در این جنگ ما شروع کننده نبودیم و ما وظیفه داشتیم با توجه به جنگ پیش آمده از کشورمان دفاع کنیم و تا پای جان دفاع کردیم.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: نسل سوم و چهارم انقلاب را چطور می بینید و چه توصیه ای برای آنها دارید؟

پوراسکندر: با نگاهی به وصیت نامه شهدا متوجه می شوید که بیشتر شهدا به پیروی از ولایت فقیه توصیه می کردند و اطاعت از حضرت امام خمینی (ره) بود و من و همسالانم با آن سن کمی که داشتیم گوش به فرمان ولایت فقیه بودیم و آنچه در نسل سوم و چهارم انقلاب می بینیم توصیه می کنم که اگر می خواهند کشوری آباد و پیروز داشته باشند و کشوری باشد که به تمام جهانیان ثابت شود که انقلاب اسلامی چه در زمان جنگ و چه بعد از جنگ و در نسل های بعدی پیرو خط رهبری باشید.

نسلی که من می بینم، نسلی باهوش، جوان و تحصیلکرده انقلاب هستند و باید در کنار جوانی تابع ولایت فقیه باشند تا بتوانند صادر کننده اسلام باشند.

جوانان می توانند با روایتگری که راویان ایثار انجام می دهند فرهنگ ایثار و شهادت را برای دیگران تعریف کنند. کتابهایی که در حوزه ایثار و شهادت به چاپ رسیده است را بخوانند تا بدانند شهدا چگونه راه خود را انتخاب کرده اند. راویان خوبی برای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت باشند.

یک شهید را برای خود انتخاب و سبک و سیره زندگی او الگو بگیرند تا در زندگی سعادتمند شوند و می توانند بهره معنوی خیلی خوبی در زندگی ببرند و مطمئن باشند شهدا آنها را هدایت می کند و هموان بصیرت داشته باشند و گوش به فرمان رهبری باشند.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: تصور فراموش نشدنی از جبهه در ذهن دارید برایمان تعریف کنید.

پوراسکندر: رزمندگان اسلام وفتی اسرای عراقی را به اسارت می گرفتند با آنها با عطوفت برمی خورد می کردند که برای من صحنه زیبا و فراموش نشدنی است که نشان می دهد ملت ایران در سخت شرایط هم با مهربانی برخورد می کنند.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: از حال و هوای رزمندگان در دوران دفاع مقدس برایمان تعریف کنید.

پوراسکندر: روحیه بسیار خوبی داشتند. هیچ چیزی در آنها باعث شکست و پشیمانی نمی شد. امدادهای غیبی را به وضوح مشاهده می کردیم. می توان گفت روحیه معنوی رزمندگان باعث پیروزی در جنگ تحمیلی بود.

رزمندگان اسلام به سه دلیل به جبهه می رفتند؛ اول: برای از جان گذشتن، ایثار و جهاد در راه خدا. دوم: پیروی از فرمان امام خمینی(ره) زیرا پیروی از ولایت فقیه بود. سوم: برای دفاع از خاک کشور و نوانیسمان بود. البته انگیزه اصلی رزمندگان جهاد فی سبیل الله و پشتیبانی از ولایت فقیه بود.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: : با توجه به شرایط امروز کشور و شیوع بیماری کرونا چه نکاتی در این زمینه برای عموم مردم و بخصوص جانبازان سرافراز کشور دارید؟

پوراسکندر: همه مسئولین ما کسانی که در راس امورات کشور هستند باید بدانند انقلاب اسلامی حاصل خون هزاران هزار شهید است که به ثمر رسیده و از پیشروی دشمنان با تمام قوا ایستادگی کردند و نگذاشتند یک وجب از خاک کشورمان را تصرف کنند و در آن زمان ایستادند و به فرمان امام خمینی(ره) اول باید تابع ولایت فقیه باشیم. امروز نیز به گونه ای دیگر و باهمکاری همدیگر از کشورمان دفاع کنیم.

مسئولین کادر درمانی و پزشکی که همانند تلاش رزمندگان هشت سال دفاع مقدس دفاع کردند را یادآور می شوند تشکر و قدردانی می کنم و از همه مردم فهیم کشور می خواهم که به توصیه هایی که مسئولین وزارت بهداشت می کنند جامه عمل بپوشانند و جانبازان شیمیایی که بیشتر تحت شعاع این بیماری قرار می گیرند حتما در خانه بمانند و صبر داشته باشند انشالله با همکاری همه مردم این ویروس منحوس را ریشه کن کنیم.

نوید شاهد شهرستان های استان تهران: در پایان اگر مطلب خاصی برای جانبازان دارید بفرمایید.

پوراسکندر: ضمن تشکر از شما که یکی از مروجین فرهنگ ایثار و شهادت هستید. تنها خواسته ام این است که پشتیبان ولایت فقیه باشید. به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) عمل کنید که تنها راه نجات ملت ایران است. انشاله روزهای خوبی در پیش خواهد بود و با همکاری یکدیگر و رعایت دستورالعملهای بهداشتی هرچه زودتر ویروس کرونا ریشه کن می شود.

گفتگو/ سعیده نجاتی

Bookmark and Share X Share