یادمان شهیدان زین الدین در نزدیکی سردشت

یادمان شهیدان زین الدین در نزدیکی سردشت
آذربایجان غربی- راهیان نور- یادمان شهیدان زین الدین در منطقه دارساوین و در چند کیلومتری سردشت است؛ جایی که مهدی و مجید زین الدین در آبان سال 1363 بر اثر کمین ضدانقلاب به شهادت رسیدند.

یادمان شهیدان زین الدین در نزدیکی سردشت به گزارش راهیان نور، یکی از ویژگی های راهیان نور غرب و شمال غرب وجود یادمان هایی است که محل شهادت فرماندهان است همچون یادمان های شهیدان بروجردی، ناصر کاظمی و مهندس امینی. یکی دیگر از یادمان ها، یادمان سردارن شهید مهدی و مجید زین الدین است.


این یادمان در جاده سردشت - بانه و در منطقه ای معروف به دارساوین است. مهدی و مجید زین الدین در 27 آبان سال 1363 در این منطقه به کمین ضدانقلاب افتادند و به شهادت رسیدند. پیکرهای این شهدا تا صبح فردای شهادتشان روی جاده بود. قبور این دو شهید در جوار همدیگر و در گلزار شهدای قم است.ماشینی که شهیدان زین الدین در آن به شهادت رسیدند

شهید مهدی زین الدین سال 1338 در تهران به دنیا آمد. پدرش از فعالان مذهبی و سیاسی و مادرش از مربیان قرآن کریم بود. مهدی زین الدین سال های کودکی و نوجوانی خود را در خرم آباد گذراند و از محضر آیت الله مدنی کسب فیض کرد.

در روزهای اوج مبارزات علیه رژیم طاغوتی، پدرش به سقز در استان کردستان تبعید شد و خود در همان ایام در کنکور شرکت کرد و رتبه چهارم رشته پزشکی دانشگاه شیراز را به دست آورد ولی انصراف داد و در مغازه ی کتابفروشی پدرش مشغول کار شد. او مغازه ی پدر را سنگری برای دفاع از انقلاب اسلامی می دانست.در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، پدر مهدی به قم رفت و در آنجا سکونت گزید. مهدی نیز به پدر پیوست و زندگی در قم فصل تازه ای در زندگی او به وجود آورد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با تاسیس جهاد سازندگی مهدی به این ارگان پیوست و کمی بعدتر با تشکیل سپاه به عضویت سپاه درآمد. در غائله کردستان به اینجا آمد و در آزادسازی شهرهای کردستان به ویژه سنندج مردانه جنگید و در روزهای نخست جنگ همراه با دوستان خود عازم جنوب شد.

استعداد او باعث شد تا به عنوان مسئول شناسایی یگان ها انتخاب شود و پس از آن مسئول اطلاعات عملیات جبهه ی غرب دزفول و محورهای سوسنگرد شد. او در عملیات رمضان و در حالی که 23 سال داشت، فرمانده لشکر 17 علی بن ابی طالب(ع) شد. لشکری که امروز با نام و یاد آن شهید شناخته می شود. بعد از شهادت زین الدین، غلامرضا جعفری فرمانده لشکر 17 شد.انتهای پیام/