خوابی که "ذبیح اله" را به شهادت رساند

خوابی که "ذبیح اله" را به شهادت رساند
نوید شاهد – همکار شهید "ذبیح اله جعفری" می گوید: من هم موافق رفتن او به جبهه نبودم اما با تعریف خوابی كه دیده بود نظر مرا عوض كرد.

به گزارش نوید شاهد زنجان، شهید ذبیح اله جعفری نهم اردیبهشت 1329، در روستای خیرآباد از توابع شهرستان ابهر به دنیا آمد. پدرش ولی الله و مادرش ثمن رخ نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. کارمند آموزش و پرورش بود. ازدواج کرد و صاحب چهار پسر و دو دختر شد. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. سوم اسفند1362‏، در جزیره مجنون عراق بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید. مزار او در زادگاهش واقع است.

محمود حاجي خان ميرزايي معاون اداره آموزش و پرورش وقتِ سلطانيه خاطرات خود را از اين واقعه چنين بازگو مي كند:

شهيد ذبيح ا... جعفري براي رفتن به جبهه پس از نامه نگاري، پيش رئیس اداره آمد اما او اجازه نداد و گفت: شما چند سر عائله هستيد تا اينكه شهيد به من متوسل شد. با اينكه من هم موافق رفتن او به جبهه نبودم اما با تعريف خوابي كه ديده بود نظر مرا عوض كرد.

او خوابش را چنين بازگو کرد: « من خواب ديدم كه در يك صف طولانيِ رزمندگان در جبهه هاي حق عليه باطل ايستاده ام و در مقابل صف رزمندگان دو خانم مشكي پوش با قامت رسا به حالت سان نظامي به همه نگاه مي كنند و يكي از آن ها به ديگري با انگشت اشاره مي كند و او هم اسم بعضي ها را در ليست يادداشت مي كند نوبت كه به من رسيد منتظر بودم نتيجه چه خواهد شد خانم اشاره کرد كه نام ايشان را هم در ليست بنويسيد. پس از خاتمه مراسم من از يك رزمنده سوال کردم كه خانم ها را نشناختم.

آنها به من توضيح دادند كه يكي از آن دو خانم حضرت زهرا(س) و آن ديگري حضرت زينب(س) بودند. كه من هراسان از خواب بيدار شدم و عجله آن را داشتم كه شب زود تمام شود تا بلكه از محل كارم مرخصي بگيرم...» وقتي اين ها را برايم مي گفت گريه مي كرد. من هم جريان خواب را به رئیس اداره گفتم كه ايشان كاملاً موافقت کردند.»

منبع: اداره امور فرهنگی، تبلیغات، هنری و اسناد بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان

Bookmark and Share X Share