رونمایی از 80 عنوان کتاب تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس

رونمایی از 80 عنوان کتاب تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس
اشرف بروجردی گفت: سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس این اقدام را انجام داده است و مربوط به 80 تجربه عزیزانی است که در جبهه های جنگ حضور داشته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اشرف بروجردی با اشاره به موضوع آیین رونمایی از 80 عنوان کتاب تاریخ شفاهی و اسنادی دفاع مقدس گفت: رونمایی از کتاب ها در حوزه تاریخ شفاهی است و در واقع روایت افرادی است که در جنگ حضور داشتند و انتقال دهنده اتفاقات، رخدادها و حوادث ایام جنگ برای ما هستند.
وی افزود: بحث اصلی این است که ما بتوانیم تاریخ آنها و نگاشته ها و یا گفته های آن ها را به اطلاع مردم برسانیم.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ذکر این نکته که حوادث و رخدادها تکرار پذیر نیستند، تصریح کرد: در یک زمان خاصی اتفاقی می افتد و شخصی در آنجا نقش موثری دارد یا اصولاً اتفاق مهمی است که باید به دیگران هم اطلاع دهیم و دیگران هم در آن سهیم و شریک باشند. نوشتن تاریخ آن رخداد برای جامعه علمی کشور بسیار مهم است تا به آن اتفاقات استناد بکنند تا تجربه لازم را از آن بدست بیاورند.
وی اظهار کرد: یکی از این وقایع مهم بحث جنگ است. در این کشور هشت سال دفاع مقدس رخ داده و باید تک تک آن لحظه ها به اطلاع مردم برسد و در تاریخ ثبت شود تا برای آیندگان قابل استفاده باشد.
بروجردی با ابراز تاسف از نپرداختن به موضوع جنگ به صورت ویژه، گفت: هنوز هم ماجرای جنگ جهانی اول و دوم را در قالب کتاب و فیلنامه می نویسند و از آن فیلم تهیه می کنند تا آن زنده بماند. در حالی که به موضوع دفاع مقدس کمتر پرداخته شده است.
وی با اشاره به اینکه اخیراً بحث ادبیات جنگ مطرح است و در حوزه تاریخ شفاهی اقداماتی در دست است، عنوان کرد: در تاریخ شفاهی رزمندگان به نقش افراد پرداخته می شود حال این افراد شهید شده باشند و یا در قید حیاتند و لازم است آن تجربه ای که آنجا بدست آوردند برای ثبت در تاریخ نوشته شود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به رونمایی 80 جلد کتاب تاریخ شفاهی بیان کرد: سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس این اقدام را انجام داده است و مربوط به 80 تجربه عزیزانی است که در جبهه های جنگ حضور داشته اند.
وی با اعلام اینکه رونمایی در روز سه شنبه 25 آذر ماه در مقر سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس برگزار خواهد شد، گفت: این مراسم رونمایی با حضور سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و به طور همزمان به صورت وبینار در کل کشور و شعب مجموعه دفاع مقدس در استان های مختلف برگزار خواهد شد. کتاب ها به مردم معرفی می شود تا مردم با خواندن آن خاطرات بدانند چه تلاش هایی برای سر پا نگه داشتن و زنده نگهداشتن این سرزمین صورت گرفته است.
بروجردی همچنین از تدوین 700 عنوان کتاب تاریخ شفاهی در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت و توضیح داد: این کتاب ها در نوبت چاپ هستند و به تدریج منتشر و در اختیار عموم داده خواهند شد. این کتاب ها از نگاه شخصیت های مختلف است و بخشی مربوط به جنگ است و بخشی هم مربوط به کسانی است که سهم موثری در تصمیم گیری ها و روند انقلاب داشته اند می باشد.
وی در پایان به پویش «کتابخوانی ملی» اشاره و بیان کرد: برای اینکه مردم بتوانند انس با کتابخوانی داشته باشند، مدتی است پویشی راه اندازی کرده ایم. در این پویش شخصیت های مختلف در حوزه های مختلفی برداشت خود را از کتابی را که خوانده اند، می گویند و از محسنات کتاب صحبت می کنند.

کد خبر 5094930 مریم علی بابایی