چله عزت|اجساد شهدای فاجعه حلبچه را چه کسی خاک کرد؟

چله عزت|اجساد شهدای فاجعه حلبچه را چه کسی خاک کرد؟
در حلبچه جنازه ها دسته دسته روی هم ریخته شده بودند، طوری که ماشین ها وقتی از کنار آنها رد می شدند به دلیل بوی جنازه ها سرعتشان را زیاد می کردند.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در چهلمین سالگرد دفاع مقدس، سراغ بخشی از خاطرات رزمندگان رفته ایم تا با انتشار آن یاد و نام آنها را گرامی بداریم و بتوانیم بخشی از سختی ها و مشکلات این عزیزان را برای نسل آینده نقل کنیم. در این قسمت، سراغ کتاب «طبیب زندان دولتو» رفتیم و به روایت سید مسعود خاتمی، مسئول کل بهداری سپاه در ایام جنگ و رئیس سابق سازمان هلال احمر از خاکسپاری اجساد شهدای جنایت حلبچه می پردازیم.

چله عزت|علامت بسیجی بودن از نظر یک سرباز بعثیچله عزت|خاطره ای از ایثار و فداکاری «شهید استوار» در روزهای سخت دفاع مقدسچله عزت|روایتی از همیاری و همدلی رزمندگان دفاع مقدس در دوران اسارتچله عزت|حکایتی خنده دار از رزمندگان دوران دفاع مقدسچله عزت| آزاده زرتشتی ای که با دیدن خواب امام خمینی(ره) مسلمان شد

خاطره ای از دکتر محرابی توانا مسئول بهداشت جنگ دارم. در عملیات والفجر 10 کار دفن اجساد جنایت رژیم بعث عراق در حلبچه به دلیل حضور خبرنگاران خارجی به درازا کشید.
هوا گرم بود و خیلی از جنازه ها پوسیده و از هم پاشیده شده بودند و وضع خیلی بدی به وجود آمده بود. در حلبچه جنازه ها دسته دسته روی هم ریخته شده بودند، طوری که ماشین ها وقتی از کنار آنها رد می شدند به دلیل بوی بسیار بد جنازه ها سرعتشان را زیاد می کردند.
حدود دو سه هفته بعد دستور داده شد که جنازه ها خاک شوند اما هیچ کس حاضر نبود این کار را انجام بدهد. بالاخره مسئول بهداشت ما دکتر مهرابی توانا، چندتا طلبه ی داوطلب برای این کار پیدا کرد. آنها ماسک های خیلی بزرگی زده بودند و با بیل مکانیکی جنازه ها را خاک می کردند.

جنازه ها همه جا بودند. داخل خانه ها، زیرزمین ها، حیاط ها، کوچه ها و مزرعه ها. دکتر محرابی با گروهش همه جا را گشته و همه جنازه ها را دفن کرده بود.

تعداد زیادی از احشام مردم هم تلف شده بودند که باید دفن می شدند. دکتر مهرابی آن زمان بسیار فعال بود. من کارشان را از نزدیک بازدید کردم. بعد از جنگ ایشان تجربیاتش را در قالب کتاب بهداشت و دفاع مقدس با نگاهی به آینده مکتوب کرد.

انتهای پیام/